Świat nauki (archiwalne artykuły)

Korzystając z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a (HST) udało się, po raz pierwszy w świetle widzialnym, uzyskać zdjęcie planety pozasłonecznej - poinformowała NASA.
Australijskie kangury są genetycznie podobne do człowieka, a pojawiły się na ewolucyjnej scenie w Chinach - podali we wtorek australijscy naukowcy.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał, że amerykańska marynarka może bez dotychczasowych ograniczeń, wywalczonych przez ekologów, prowadzić ćwiczenia u wybrzeży Kalifornii z użyciem sonarów.
Lemingi to gryzonie znane z tego, że popełniają "samobójstwo" skacząc z klifów. Teraz leming -samobójca to rzadki widok, gdyż liczba tych stworzeń spada przez globalne ocieplenie.
Mija 115 lat od powołania rodzinnej ordynacji Czartoryskich, która na swoim zamku w Gołuchowie (Wielkopolska) gromadziła najcenniejsze polskie i zagraniczne dzieła sztuki. Jej założycielka Izabella z Działyńskich Czartoryska, stworzyła tutaj także słynny w całej Europie z okazów przyrodniczych park dendrologiczny.
Depozyt ofiarny składający się z przedmiotów nie mających jak dotąd żadnych analogii w archeologii Nowego Świata odnaleźli podczas tegorocznych badań na stanowisku Nakum, położonym w północno-wschodniej części Gwatemali, archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Jarosław Źrałka i mgr Wiesław Koszkul.
Odkryto dowody świadczące o tym, że człowiek "udomowił" ogień około 790 tys. lat temu, czyli blisko 500 tys. lat wcześniej niż wskazywały na to dotychczasowe świadectwa - informują naukowcy izraelscy na łamach "Quaternary Science Reviews".
Ostatnie noce obfitowały w bardzo jasne zjawiska meteorowe z roju Taurydów - informują strony internetowe Pracowni Komet i Meteorów.
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu trzy monety upamiętniające 450-lecie Poczty Polskiej - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe NBP.
Olbrzymia większość Polaków (92%) uważa, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie, któremu trzeba aktywnie przeciwdziałać, a 79% jest przekonanych, że zmiany klimatyczne dotykają ich osobiście - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP na zamówienie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
W Indiach wzrosła liczba ataków tygrysów na ludzi. Czy drapieżniki stały się bardziej krwiożercze? Nie - to globalne ocieplenie wygnało je z ich kryjówek i zapędziło w pobliże ludzkich siedzib.
Pozostałości kolistego domostwa sprzed 3000 lat i różne artefakty z epoki brązu zostały odnalezione na terenie budowy w południowo-wschodniej Anglii.
W Polsce powinno się rezygnować z wykorzystania węgla na rzecz energii odnawialnej - mówiono 12 listopada w Stacji Greenpeace pod miejscowością Roztoka (Wielkopolska), gdzie ekolodzy zorganizowali konferencję prasową.
Awaria w Wielkim Zderzaczu Hadronów jest już usunięta, a jego system chłodzenia jest w pełni sprawny - poinformował w piątek uczestniczący w uruchomieniu akceleratora w CERN pod Genewą fizyk dr Andrzej Siemko. W czwartek naukowcy z CERN poinformowali, że musieli zatrzymać Wielki Zderzacz Hadronów z powodu awarii systemu chłodzenia.
Potężny drapieżny dinozaur Tyrannosaurus rex podczas polowania polegał na swoim zmyśle węchu - piszą paleobiolodzy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności