
Niemieckie media obszernie informują o odkryciu w Malborku zbiorowego grobu ze szczątkami 1800 ludzi, najprawdopodobniej Niemców, którzy mieszkali w mieście przed końcem II wojny światowej.

Gen o nazwie DREAM, który reguluje odczuwanie bólu ma również wpływ na procesy uczenia się i zapamiętywania - wykazali naukowcy z Hiszpanii i Austrii. Artykuł zamieszcza pismo "Current Biology".

Milion drzew planują posadzić w Beskidach organizatorzy programu edukacyjno-ekologicznego "Moje silne drzewo", który zainaugurowano na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Szympansy rozpoznają twarze innych szympansów używając tych samych obszarów mózgu, dzięki którym ludzie rozpoznają twarze ludzkie - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".

W tym roku zakończył się ósmy już sezon prac wykopaliskowch polskich archeologów na neolitycznym tellu w Turcji. Tym razem skupiono się na badania wyjątkowego grobowca ze schyłku okresu neolitu i początku chalkolitu.

Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej pracują nad specjalnym systemem monitoringu, który umożliwi maszynom automatyczne wykrywanie np. bójki, przekroczenia prędkości czy innych sytuacji niebezpiecznych.

Latający samochód - niewielki terenowy pojazd wyposażony w śmigło i skrzydło, takie jak w paralotni - wyruszył w środę z Londynu w wielką podróż, która ma się zakończyć w Timbuktu (Mali w północno-zachodniej Afryce).

Obecność (na powierzchni Marsa) skał zawierających węglan magnezu, odkrytych niedawno przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter sugeruje, iż w przeszłości na Czerwonej Planecie istniały warunki pozwalające na powstanie życia podobnego do ziemskiego, donosi "Science".

Szlak turystyczny "Bitwa o Łódź" ma przypomnieć mieszkańcom całej Europy dzieje jednej z największych bitew manewrowych z początku I wojny światowej. Plany dotyczące tego projektu omawiano w środę w Rochnie koło Brzezin (łódzkie).

Każde skorzystanie z internetowej wyszukiwarki Google przyczynia się do emisji 7 gramów dwutlenku węgla - twierdzi amerykański fizyk.

Orangutany pomagają sobie, ale pod warunkiem, że mogą liczyć na wzajemność - dowodzą badania prowadzone w niemieckim ogrodzie zoologicznym. Rezultaty badań opublikowane zostały w piśmie "Biology Letters".

Argentyńscy archeolodzy odkryli pozostałości słynnej kawiarni Cafe de Hansen, która działała w Buenos Aires na przełomie XIX i XX wieku. Źródła historyczne wymieniają ją jako jedną z kolebek tanga.

Rząd chce, by Polska Grupa Energetyczna odpowiadała za budowę w Polsce jednej lub dwóch elektrownii jądrowych do 2020 roku - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Wkładanie podręcznika pod poduszkę nie pomaga w nauczeniu się jego zawartości. Ale sen jest konieczny w procesie uczenia się. Nie tylko ludziom, ale również ptakom.

Najbliższe tygodnie to doskonały czas do podziwiania planety Wenus, która jest trzecim pod względem jasności obiektem na naszym niebie - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Merkury i Wenus to planety wewnętrzne. Ich nazwa wskazuje na to, że krążą wewnątrz orbity Ziemi, a przez to, na sferze niebieskiej, zawsze znajdują się stosunkowo blisko Słońca.