
Koralowce, które tworzą Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii, rosną dziś wolniej niż kiedykolwiek. Naukowcy zbadali 328 kolonii dużych i wiekowych koralowców, których ciała ulegają z biegiem czasu zwapnieniu.

Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w środkowym Egipcie starożytne pozostałości sprzed ponad 4000 lat - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

Tworzenie warunków dla rozwoju nowych technologii to furtka do wyjścia z kryzysu gospodarczego - wskazuje wykładowca Uniwersytetu Stanforda, specjalista energetyki i budownictwa dr Piotr Moncarz.

Piece ziemne wypełnione wielkimi kamieniami, znajdowane na terenie Ameryki Północnej, a także części Europy i Azji, świadczą o tym, że nasi przodkowie sprzed 10 tys. lat piekli w nich twarde bulwy roślin, które były ważną częścią ich diety. O badaniach archeologów amerykańskich informuje serwis "ScienceDaily"

W ciągu dwóch tygodni przygotowań w podmoskiewskim Gwiezdnym Miasteczku 10 ochotników z Rosji i Europy, z których 6 weźmie udział w 105-dobowym eksperymencie pozorowania lotu na Marsa, będzie musiało przede wszystkim nauczyć się jak przetrwać w ekstremalnych warunkach na Ziemi.

Bliźnięta jednojajowe są do siebie bardziej podobne niż dwujajowe nie tylko dzięki identycznej sekwencji DNA, ale również dzięki bardzo podobnemu wzorowi modyfikacji chemicznych DNA, które regulują aktywność genów - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Genetics".

Uczniowie szkół średnich mogą spróbować swoich sił w I Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Fizyka się liczy". Konkurs organizowany jest przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 11 lutego.

W kanadyjskim mieście Winnipeg rozpoczął się w piątek "okrągły stół", którego uczestnicy omawiają sprawy ochrony niedźwiedzi polarnych w Arktyce. W debacie uczestniczą przedstawiciele ministerstwa ochrony środowiska, znani naukowcy, działacze organizacji ekologicznych, reprezentanci rdzennej ludności Kanady.

Australijscy naukowcy znaleźli sposób na walkę z dengą - groźną chorobą tropikalną przenoszoną przez komary. Wystarczy zarazić komara bakterią o nazwie Wolbachia.

Inżynierowie z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej stworzyli urządzenie przeznaczone do śledzenia ruchów gałki ocznej. Umożliwi ono sterowanie kursorem myszy komputera jedynie za pomocą ruchów gałki ocznej.

Pozostałości osady należącej do przedstawicieli kultury wielbarskiej (I – V w. n.e.) identyfikowanej przez niektórych archeologów z Gotami, skupiska krzemieni z okresu neolitu i fortyfikacje sprzed 65 lat odnaleźli archeolodzy podczas ostatniego sezonu badań na stanowisku archeologicznym w Gościkowie (gm. Świebodzin) na trasie planowanej drogi ekspresowej S3.

Najbliższe tygodnie to doskonały czas do podziwiania planety Wenus, która jest trzecim pod względem jasności obiektem na naszym niebie - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Profesor Jerzy Dzik i doktor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, zostali laureatami nagrody naukowo- organizacyjnej za rok 2008.

Badania archeologiczne w Ptolemais w Libii, jednym z najważniejszych miast starożytnych położonych w prowincji Cyrenajka u wybrzeży Morza Śródziemnego polscy archeolodzy rozpoczęli późną jesienią 2001 r.

Nasza Droga Mleczna obraca się szybciej i ma znacznie większą masę niż sądzono dotychczas. Poinformowali o tym naukowcy z Centrum Astrofizyki Harvard- Smithsonian podczas obrad Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Long Beach w Kalifornii.