
Pierwszy rosyjski statek "Sojuz" do turystycznych lotów w kosmos będzie zbudowany na przełomie lat 2012-2013. Taką prognozę przedstawił szef programów załogowych Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Aleksiej Krasnow.

Uczennica IV LO w Rzeszowie Magdalena Dąbrowska została zwyciężczynią XXXV Olimpiady Historycznej. Finałowe eliminacje konkursu rozgrywały się w Gdańsku w sobotę i niedzielę. Wzięło w nich udział 78 uczestników z całej Polski.

Arktyczna czapa lodowa topnieje tak szybko, że może niemal całkowicie zniknąć już za 30 lat. Do wniosku takiego doszli amerykańscy naukowcy badający przy pomocy kompleksowych komputerowych modeli pogody i klimatu zmieniające się warunki w tym polarnym regionie.

Kraby nie tylko odczuwają ból, ale też pamiętają ból doznany w przeszłości - dowodzą naukowcy irlandzcy na łamach pisma "Animal Behaviour".

Ruiny budynku dużej łaźni z czasów bizantyjskich zostały odkryte podczas archeologicznych prac wykopaliskowych prowadzonych w południowym Izraelu - donosi serwis internetowy The Jerusalem Post.

Odkryty w Arktyce pliozaur, który 147 mln lat temu zamieszkiwał wody oceanu, miał tak duży nacisk szczęk, że mógłby nimi zmiażdżyć hummera - duży samochód terenowy - opisują obrazowo autorzy odkrycia w serwisie BBC.

Naukowcy amerykańscy po raz pierwszy zdołali odnaleźć na Ziemi szczątki asteroidy, której lot obserwowali wcześniej w kosmosie. Jak informuje pismo "Nature", odłamki ciemnej skały kryły w sobie wiele niespodzianek, w tym wkropienia maleńkich "nanodiamentów".

W Australii przypadkowo znaleziono kolejną kopię słynnej listy Schindlera, na której znajdują się nazwiska 801 Żydów, uratowanych przed zagładą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych przez niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera - informuje dziennik "Sydney Morning Herald" w poniedziałkowym wydaniu.

Dwa niezależnie pracujące zespoły badawcze udokumentowały wcześniejsze hipotezy o sposobie przenikania do środowiska stosunkowo dużych ilości polibromowanych difenyli (PBDE), które dodaje się do plastików, by zwiększyć ich wytrzymałość na wysoką temperaturę.

Badacze odkryli tajemnicę niezwykłej wytrzymałości biegusa tundrowego. Ten mały wędrowny ptaszek z rodziny bekasowatych zawdzięcza ją pokarmowi bogatemu w kwasy Omega 3. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Journal of Experimental Biology".

Poszukiwanie nowych ekologicznych źródeł energii elektrycznej staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla producentów energii, ale i dla naukowców. Źródłem tzw. czystej energii są nie tylko elektrownie wiatrowe i wodne czy ogniwa chemiczne wykorzystujące jako paliwo czysty wodór.

Odnalezienie szklanych naczyń, amfor z Asuanu, zdobionych wyrobów metalowych, a także odkrycie wykonanego z piaskowca basenu z zewnętrznymi ściankami pokrytymi rzeźbionymi dekoracjami i malowideł z czasów królestwa makuryckiego - to zaledwie część efektów tegorocznego sezonu badań misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Dongoli, w Sudanie.

Pojęcie temperatury i ciepła, sposoby przepływu ciepła przez konwekcję, przewodnictwo cieplne i promieniowanie - to główne wątki popularnonaukowego wykładu z termodynamiki, jakie odbędzie się 4 kwietnia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wobec plagi myszoskoczków w północno- zachodnich prowincjach Chin, tamtejsze władze zdecydowały się na zastosowanie pigułek antykoncepcyjnych.

Archeolodzy rozpoczęli podwodne prace wykopaliskowe na prehistorycznym stanowisku u wybrzeży Turcji - donosi serwis internetowy Balkan Travellers.