
Irańscy archeolodzy odkryli w Iranie pozostałości dwóch pałaców sprzed 2500 lat i osiemnaście kolumn z czasów panowania dynastii Achemenidów - informuje serwis internetowy Press TV.

Polskie ministerstwa i narodowe centra, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, przedstawiciele przemysłu i nauki, biblioteki - słowem: wszyscy, którzy chcą inwestować w nowe technologie, mają szansę na finansowanie wdrożeń z programu wspierania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT PSP).

Naukowcy potwierdzili, że triceratopsy, roślinożerne dinozaury o głowach przyozdobionych trzema rogami, gromadziły się w stada. O najnowszym odkryciu paleontologicznym informują badacze na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology".

Start wahadłowca kosmicznego "Atlantis", który przewiezie astronautów na orbitę w celu naprawienia teleskopu Hubble'a, zaplanowany został na 12 maja. Amerykańska agencja badań kosmicznych - NASA poinformowała, że "Atlantis" został 1 kwietnia umieszczony na polu startowym kosmodromu na przylądku Canaveral i tam będzie przygotowywany do lotu.

Naukowcy po raz pierwszy zdołali zbadać kod genetyczny bardzo rzadko spotykanych w przyrodzie panter dalekowschodnich, a także wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące zachowania tego podgatunku w naturalnym dla niego środowisku.

Podgrzewana murawa wymaga stałej "opieki" ze strony gospodarzy piłkarskich stadionów. "Prawdę mówiąc działamy wbrew naturze, bo ogrzewany rośliny od dołu a nie jak słońce - z góry" - powiedział dbający o murawę chorzowskiego Stadionu Śląskiego Edward Grygierczyk.

W pobliżu starej tadżyckiej osady Tudakawsz, w obwodzie Kuliabskim, dokonano interesującego odkrycia archeologicznego. Podczas prowadzenia prac ziemnych grupa miejscowych mieszkańców przypadkowo natknęła się na dobrze zachowany szkielet młodego mężczyzny, który miał około 2 metry wzrostu.

Firma Evolved Machines, Inc. uruchomiła urządzenie do obliczeń równoległych o 10 800 rdzeniach, przeznaczone do opracowywania sztucznych obwodów nerwowych. System zawiera 42 procesory obliczeniowe NVIDIA® Tesla™, pracujące pod kontrolą 14 czterordzeniowych procesorów AMD Phenom®, zaś jego nominalna moc obliczeniowa wynosi ponad 40 teraflopsów.

Grupa kanadyjskich paleontologów zdołała na podstawie skamieniałych szczątków odtworzyć wygląd nieznanego wcześniej nauce mieszkańca mórz i oceanów, który żył przeszło 500 milionów lat temu.

Sześciu ochotników zamkniętych w odciętym od świata module rozpoczęło we wtorek w Moskwie 105- dniową symulację warunków panujących podczas lotu na Marsa.

Wariant genu silnie związany z ryzykiem atopowego zapalenia skóry zidentyfikowali naukowcy niemieccy w badaniach prowadzonych w Polsce, Czechach oraz Niemczech. Informację na ten temat podaje pismo "Nature Genetics".

Grupa wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych pomaga płazom bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Rozpoczął się okres godowy, więc setki żab, salamander i traszek zaczynają swoją coroczną wędrówkę w poszukiwaniu partnera.

Dlaczego człowiek jest słabszy od szympansa, mimo że szympans jest naszym bardzo bliskim ewolucyjnie kuzynem? Okazuje się, że chodzi nie tylko o słabsze mięśnie. Istotne jest również to, że ewoluując nasz mózg postawił na subtelność, a nie na siłę - pisze antropolog amerykański na łamach "Current Biology".

Na ludzkie szczątki sprzed 4 tys. lat natrafili archeolodzy na Lubelszczyźnie; kości zostały znalezione na polu w miejscowości Rogalin Dolny, gdzie rozwijała się niegdyś tzw. kultura strzyżowska.

Dotychczas naukowcy uważali, że pióra u dinozaurów pojawiły się około 150 mln lat temu. Najnowsze odkrycie skamieniałości dinozaura z Chin każe przesunąć tę datę o kilkadziesiąt milionów lat. O odkryciu informuje serwis internetowy BBC.