Świat nauki (archiwalne artykuły)

Przełom czerwca i lipca, to czas w którym możemy zobaczyć obłoki srebrzyste - najwyższe chmury obserwowane z ziemi - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego kolej nie jest "eko". Obliczono, że faktyczna ilość gazów cieplarnianych, jaką emituje do atmosfery ten rodzaj transportu jest dwukrotnie wyższy niż dotychczas sądzono.
Naukowcy zidentyfikowali roślinę, której w starożytności potomkowie Fenicjan na Sardynii używali jako trucizny. U otrutych wywoływała ona grymas na twarzy, przypominający diaboliczny uśmiech - informuje serwis National Geographic.
Wielki Zderzacz Hadronów najpotężniejsza na świecie maszyna do eksperymentów fizycznych znowu rusza. W niedzielę rozpoczęły się testy przed ponownym włączeniem urządzenia. W poniedziałek podziemny akcelerator zwiedzał prezydent Lech Kaczyński.
Na początku maja polsko - syryjska misja wykopaliskowa - kierowana przez prof. Rafała Kolińskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - rozpoczęła kolejny sezon prac.
Wizerunek idącego mamuta, wyryty na kości, pochodzi sprzed 13 tys. lat i jest najstarszym znanym dziełem sztuki powstałym na terenie Ameryki - informuje serwis "National Geographic".
Najnowsza prognoza pogody dla Tytana: wczesna jesień, ciepło i mokro oraz duże zachmurzenie. Sonda Cassini przez kilka lat obserwowała ten największy księżyc Saturna, który jako jedyny w Układzie Słonecznym ma grubą warstwę atmosfery. Ponownie minie go 22 czerwca.
Nietoperze używają słuchu nie tylko do orientacji przestrzennej. Potrafią po głosie rozpoznać konkretnego osobnika - informują naukowcy niemieccy. O ich badaniach donosi serwis internetowy "Science Daily".
Tracki grobowiec odkryli archeolodzy pod kurhanem w środkowej Bułgarii - donosi serwis internetowy Focus News. Odkrycia dokonano na stanowisku koło wioski Dolno Izworowo, w pobliżu miasta Kazanłyk.
Skażenie tatrzańskiej gleby radioaktywnym cezem wykazały badania prowadzone w ostatnich latach przez krakowski Instytut Fizyki Jądrowej, jego stężenie nie zagraża jednak turystom ani przyrodzie - zapewnia Barbara Kubica z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.
16 czerwca 1944 r. w Jewłaszach nad Niemnem w walce z Niemcami zginął Jan Piwnik "Ponury" - cichociemny, oficer "Wachlarza", szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
Polska będzie kierować flagowym projektem, zainaugurowanej w środę, unijnej Strategii rozwoju regionu Morza Bałtyckiego, który ma ocenić potrzebę oczyszczenia Bałtyku z zalegającej na jego dnie broni chemicznej - powiedziała PAP w środę komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.
O płci jaszczurki decyduje m.in. rozmiar jajka. Z dużych jajek wykluwają się dziewczynki, a z małych chłopcy - informują australijscy naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Kolejne pozostałości kompleksu studni, zaopatrujących średniowiecznych mieszkańców Bytomia (Śląskie) w wodę, ale też służących im np. jako lodówki, odkryto podczas prac budowlanych w śródmieściu tego miasta.
Naukowcy Instytutu Ekologii Północy poinformowali na konferencji prasowej w Jakucku, że znaleziony w październiku 2008 roku w Jakucji młody mamut zginął około 30 tysięcy lat temu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności