Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy odsłaniają jeden z najdłuższych odcinków drogi z czasów rzymskich, odkrytych kiedykolwiek w Walii - donosi serwis internetowy BBC News.
W Chinach odkryto szkielet dinozaura, który posiada pewne cechy podobne do ptasich, m.in. palce u rąk. Zdaniem odkrywców, znalezisko to może być kolejnym dowodem, że ptaki pochodzą od dinozaurów. Artykuł na ten temat ukazał się w tygodniku "Nature".
Otrzymane z rosyjskiego satelity "Resurs-DK1" dane potwierdzają możliwość przewidywania trzęsień ziemi z kosmosu. Poinformowano o tym w samarskim centrum rakietowo-kosmicznym po podsumowaniu wyników trzyletniej pracy satelity.
Niemal połowę powierzchni polskiej części Puszczy Białowieskiej miałby objąć, po powiększeniu, Białowieski Park Narodowy (BPN) - taką koncepcję przedstawił w piątek w Białowieży (podlaskie) dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan. Teraz propozycja będzie konsultowana z samorządami.
Zalecając się do samiczek, samce koliberka żarogłowego (Calypte anna) znoszą podczas lotu przeciążenia, które odebrałyby przytomność pilotowi myśliwca- informuje "New Scientist".
Naukowcy pracujący na stanowisku archeologicznym w Peru odkryli miejsce pochówku 33 ofiar złożonych z ludzi w czasach cywilizacji Inków - donosi agencja Reuters.
Rankiem w najbliższą niedzielę Słońce wstępuje w znak Raka, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato. Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki).
O powstawaniu nowej teorii wszechświata, zgodnie z którą nasza kosmiczna historia to powtarzające się cykle ewolucji opowiadają Paul J. Steinhardt i Neil Turok w książce "Nieskończony wszechświat. Poza teorię wielkiego wybuchu".
Zajęcia dotyczące promieniowania, rozbijania jąder atomowych, świecenia pierwiastków, bioinformatyki, krystalizacji białek czekają na uczestników Letniej Szkoły Fizyki. Rozpocznie się ona w poniedziałek, 22 czerwca a zakończy w piątek, 3 lipca.
Z nieczystości i ścieków pochodzących z żaglówek i łodzi motorowych, które pływają po Wielkich Jeziorach Mazurskich można produkować energię. Nieczystości połączone z biomasą roślinną mogą stać się produktem wykorzystywanym w biogazowniach.
Pawiany, których matki nawiązują silne relacje społeczne z innymi samicami, częściej dożywają dorosłości - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".
Wielka ilość starożytnych chińskich monet o łącznej wadze ponad 2 ton odkryta została na placu budowy w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Kazania świętokrzyskie - najstarszy zabytek polskiej prozy, znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej - doczekał się nowego opracowania naukowego.
Autonomiczny robot latający, system identyfikacji osób na podstawie układu żył i system sterowania komputerem za pomocą ruchu ust prezentowane są od wtorku w Poznaniu na targach Innowacje-Technologie-Maszyny Polska (ITM Polska).
Komputerowy chip, którego działanie jest wzorowane na ludzkim uchu, może odbierać zarówno sygnały telefonów komórkowych, jak i internetowe transmisje czy programy telewizyjne - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności