Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Świat nauki - artykuły

Dział

Jak dbać o siebie i o naturę

Dział: Ekologia

Czy Polacy dbają o środowisko? A czy rozumieją to, że sami też są częścią natury? Jak można dbać o siebie i otaczającą nas przyrodę jednocześnie?

46% Polaków ocenia źle stan środowiska naturalnego w Polsce (TNS OBOP 2012). Największe zagrożenia widzimy w obszarze zbyt dużej ilości śmieci (49% badanych), zanieczyszczenia powietrza (36%) i wody (34%). Jesteśmy coraz bardziej "eko". Z badań CBOS (Świadomość ekologiczna Polaków) wynika, że z roku na rok coraz więcej Polaków oszczędza energię elektryczną, zużycie wody czy gazu. W chwili obecnej jest to już ponad 90% badanych. Wszystkie te działania prowadzą do redukcji emisji dwutlenku węgla i ratowania naturalnych zasobów naszej planety. W bliższej perspektywie poprawiają naszą jakość życia i zdrowie dzięki temu, że środowisko, w którym żyjemy jest mniej zanieczyszczone.

Szacunek dla natury*

O tym, że warto szanować zieleń nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym ludzie, wiedzą też o tym marki. W mediach szerokim echem odbijają się kampanie CSR organizowane przez takie marki jak Orlen, Nestle, czy LUX MED. Ty tez możesz coś zrobić. Pamiętaj o gaszeniu światła, odłączanie ładowarki telefonu komórkowego od zasilania kiedy jej nie używasz lub uszczelnieniu okien, by ciepło nie uciekało z mieszkania i nie generowało większego zużycia energii. Nasza natura potrzebuje też Twojej pomocy.

Szanuj zieleń - szanuj życie

Szacunek dla otaczającego świata oznacza również szacunek dla samego siebie. Jeśli chcesz dbać o to, by planeta była zdrowa, zadbaj również o siebie. Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2012 roku wynika, że 81% Polaków uważa, że dba o swoje zdrowie. Jednocześnie zaledwie 34% deklaruje regularne wizyty u lekarza a 50% zdrowe odżywianie! O konieczności dbania o zdrowie tak samo jak dbamy o naturę przypomina Grupa LUX MED w kampanii Drzewa Życia, w których zachęca nie tylko do tego, byśmy wszyscy szanowali zieleń i drzewa, które dają nam tlen, ale również zadbali o to, by z naszym zdrowiem było wszystko w porządku.

Dla natury - dla zdrowia

Czy możesz dbać o naturę i siebie jednocześnie? Ależ tak! Poniżej kilka sposobów:

  • Zamiast samochodem, dojeżdżaj do pracy rowerem. Nie tylko zmniejszysz zanieczyszczenie powietrza ale również zadbasz o szkielet i mięśnie;
  • Nocą zmniejszaj ogrzewanie pomieszczenia, w którym śpisz o 1-1,5 stopni względem temperatury w dzień. Będziesz bardziej wyspany, doenergetyzowany a jednocześnie zmniejszysz ślad węglowy!
  • Nie drukuj jeśli to nie jest konieczne. Zmniejszysz zużycie papieru i energii, a także ilość pyłu tonera w powietrzu, które wdychasz,
  • Redukuj wykorzystanie klimatyzacji. To oszczędność energii oraz mniej wysuszona skóra;
  • Używaj schodów zamiast windy. Podziękuje ci natura, serce i … linia.


data ostatniej modyfikacji: 2014-11-14 15:20:06
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności