Nowa technologia wykorzystywania ciepła opatentowana przez naukowców AGH

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej wymyślili i opatentowali nowatorską technologię, wykorzystującą ciepło z miejskiego systemu grzewczego Krakowa do produkcji chłodu. Prototyp stanowiska badawczego powstał w pilotażowej stacji badawczej, uruchomionej w Krakowie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To pierwsza tego typu instalacja w Małopolsce.

Pomysłodawcą i opiekunem merytorycznym stacji badawczej jest prof. Bolesław Karwat. W pracach nad stacją uczestniczą również Elektrownia Skawina SA oraz EDF Polska SA oddział w Krakowie.

Innowacyjna instalacja do produkcji chłodu wykorzystuje wodę, a nie freon, jak to jest w przypadku popularnych systemów klimatyzacyjnych. Projekt pozwoli na pełniejszą eksploatację miejskiego systemu ciepłowniczego w miesiącach letnich, kiedy występuje małe zapotrzebowanie na energię cieplną. Energia będzie mogła służyć nie tylko do ogrzewania, ale także do klimatyzowania dużych budynków i hal. Przedsięwzięcie ma przynieść również efekty ekologiczne.

Badania dotyczące przydatności tego typu instalacji w systemach klimatyzacyjnych potrwają trzy miesiące.


data ostatniej modyfikacji: 2014-11-12 13:20:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności