Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Ekologia w firmie – jak zacząć

Dział: Ekologia

Projekt „3 x Środowisko” skierowany do małych i średnich firm pokazuje, że oszczędzając – można chronić środowisko, a ekologia zaczyna się od małych zmian, które dużo znaczą. Mali i średni przedsiębiorcy nie doceniają swojego ogromnego wpływu na środowisko, a przecież w wielości siła – ten sektor to 99% wszystkich firm w naszym kraju.

Polska zużywa dwukrotnie więcej zasobów niż jest dostępne na jej terenie. Oszczędzanie zasobów takich jak woda i energia elektryczna jest kluczowe. Projekt "3 x Środowisko" jest odpowiedzią na potrzeby zarówno środowiska, jak i samych przedsiębiorców.

21 października w Warszawie odbyła się konferencja prasowa "3x Środowisko"
z udziałem ekspertów, eko-przedsiębiorców oraz ambasadora projektu dziennikarza Radosława Brzózki.

Sektor MŚP zatrudnia 9 mln osób i stanowi 99% wszystkich firm w Polsce, z czego:

 • zaledwie 1,8% małych i średnich przedsiębiorców postrzega swój wpływ na środowisko jako "duży" lub "bardzo duży";
 • 42,3% przedsiębiorców nie podjęło żadnych działań prośrodowiskowych w ciągu ostatnich 5 lat;
 • dla niemal połowy (48,7%) główną przeszkodą we wdrażaniu rozwiązań jest brak wiedzy.

Odpowiedzią na potrzebę sygnalizowaną przez przedsiębiorców jest projekt "3 x Środowisko", realizowany przez stowarzyszenie REFA Wielkopolska, Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Ustawicznej TRANSFER oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Projekt ma na celu wsparcie we wprowadzaniu zmian, pozwalających efektywnie gospodarować zasobami i uczynić firmy proekologicznymi. Adresowany jest do małych i średnich przedsiębiorców z 6 branż: budowlanej, drzewnej, samochodowej, drukarskiej, spożywczej oraz usług osobistych.

- Głównym celem projektu 3 x Środowisko jest wzrost świadomości przedsiębiorców i ich otoczenia w zakresie działań pro‑ekologicznych. Przedsiębiorcy często nie mają czasu, by zgłębiać nowe tematy spoza ich podstawowej działalności, stąd wynika niekiedy brak wiedzy, jak działać pro-ekologicznie w firmie, nie obniżając jakości usług i wyrobów, oszczędzając przy tym pieniądze. Zależy nam, by przedsiębiorcy dbali o środowisko z własnej woli, ale wiemy też, że prawo obliguje ich do wielu czynności związanych z ochroną środowiska. Produkty projektu mają być nie tylko podpowiedzi, jak można zacząć dbać o środowisko i oszczędzać, ale również jakich przepisów należy przestrzegać - mówi Leszek Nowaczyk, Kierownik Projektu 3 x Środowisko.

W ramach projektu realizowane są takie działania, jak:

 • praktyczne warsztaty prowadzone przez specjalistów dla właścicieli i pracowników MŚP;
 • dzielenie się wiedzą poprzez dostęp do bazy dobrych praktyk;
 • dostarczanie specjalistycznych materiałów, jak opracowane na potrzeby projektu informatory branżowe;
 • organizowanie internetowych for przekazu wiedzy (webcastów);
 • doradztwo ekspertów branżowych.

Aby zacząć przygodę z ekologią w firmie, wystarczą niewielkie zmiany codziennych przyzwyczajeń, procedur, sprzętu, np.:

 • zmiana oświetlenia w budynku (zwłaszcza w przypadku firm pracujących w nocy, np. branży piekarskiej);
 • zmiana baterii kurkowej na baterię oszczędnościową;
 • wykorzystywanie perlatorów (pozwalają na zmniejszenie zużycia wody);
 • odzyskiwanie ciepła.

Każde z tych działań jest korzystne dla przedsiębiorstwa zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Tytuł EkoAmbasadora projektu przyjął Radek Brzózka, znany dziennikarz programów popularnonaukowych, poświęconych m.in. energii, zasobom naturalnym i segregacji odpadów.

- Udział w projekcie jest dla mnie czymś w rodzaju wielkiego eksperymentu. Mam nadzieję, że nie tylko odpowiemy sobie na moje ulubione pytanie - jak to działa? - ale pokażemy, że oszczędzanie faktycznie jest możliwe i przynosi wymierne korzyści… Kampania 3 x Środowisko różni się od wielu innych podobnych akcji tym, że za hasłami stoją konkretne działania i to mnie przekonało, że warto jest ją wesprzeć! - mówi Radek Brzózka.

"3 x Środowisko" to trzy kampanie integrujące przedsiębiorstwa sektora MŚP i ich otoczenie w działaniach na rzecz ochrony środowiska:
1) Kampania edukacyjna skierowana do wybranych 500 firm. Podczas warsztatów eksperci wspólnie z pracownikami wypracowują najbardziej optymalne rozwiązania. W 100 firmach prowadzony będzie monitoring zużycia zasobów takich, jak prąd, woda, czy drewno.
2) Kampania informacyjna skierowana do 3000 przedsiębiorców zrzeszonych w Związku Rzemiosła Polskiego, uświadamiająca im ich wpływ na środowisko i zachęcająca do wdrażania konkretnych rozwiązań.
3) Kampania upowszechniająca skierowana do otoczenia biznesu, instytucji samorządowych i rządowych oraz osób prywatnych. Ma na celu współtworzenie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstw proekologicznych.


Więcej informacji o projekcie, kompleksowe porady dla firm i przykłady dobrych praktyk można znaleźć na stronie www.3xSrodowisko.pl oraz na fanpageu Ekologia w firmie, gdzie codziennie publikowane są ekologiczne wskazówki i ciekawostki: www.facebook.com/Ekologia-w-firmie

WYWIAD
Anna Dmochowska

Telesales&Green Market Manager w firmie Antalis
dystrybuującej papier pochodzący z recyklingu

3 x Środowisko:Czy powinniśmy oszczędzać papier?

Anna Dmochowska: Zdecydowanie tak. Jeśli ochrona środowiska jest dla nas ważna, warto rozważnie gospodarować tym co mamy. Trzeba mieć świadomość, że jedna tona papieru powstaje z 17 drzew, a do tego dochodzi zużycie wody, zużycie prądu, emisja gazów cieplarnianych. To jest cały łańcuch produkcyjny, który ma wpływ na nasze środowisko i nie chodzi tylko o same drzewa.

3x Środowisko: Na co należy zwracać uwagę, by być świadomym klientem?

Anna Dmochowska: Zachęcam do wybierania papieru (oraz produktów papierowych) pochodzącego z recyklingu. To zapewnia nam ochronę środowiska. Wystarczy przytoczyć prosty przykład, firma Antalis wyprodukowała pięćset dwustustronicowych notesów formatu A5, wykorzystując papier z recyklingu i przy tak niewielkim nakładzie dało to: 153 kg mniej odpadów, 29 kg mniej wyemitowanych gazów cieplarnianych, oszczędność 2996 litrów wody, 282 kwh mniej zużytej energii i 249 kg mniej zużytego drewna!

3xŚrodowisko: Wszystkich może zaskoczyć poziom oszczędności wody.

Anna Dmochowska: Oszczędność wody powinna być w Polsce brana poważnie pod uwagę. Jesteśmy już na 14 miejscu w rankingu państw, których dotyka niedostatek wody. Na niepokojąco wysokim, 14 miejscu. W ścisłej czołówce na tej liście są oczywiście kraje subsaharyjskie, ale nasza pozycja jest bardzo wysoka.

Treść pełnego wywiadu można znaleźć na stronie: http://www.3xsrodowisko.pl/dla_mediow.html

WYWIAD
Piotr Samoraj

Dyrektor handlowy w ekologicznej drukarni offsetowej DB Print

3xŚrodowisko: Ekologia stała się bardzo modna. Czy pro-ekologiczne działania w biznesie i w życiu prywatnym są uzasadnione?

Piotr Samoraj: Są uzasadnione. I jak najbardziej popieram takie działania. Trzeba pamiętać i przypominać sobie mądrą sentencję, że Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach tylko wypożyczamy ją od naszych dzieci i wnuków. Myśląc o tym będziemy przekonani do dbania o nasze środowisko.

3xŚrodowisko: Jakie firmy są zainteresowane usługami drukarni ekologicznych?

Piotr Samoraj:Do niedawna były to głównie duże firmy działające według standardów wyznaczanych przez CSR, których misją jest dbanie o środowisko. Do tego grona dołączyły już średnie firmy polskie, które oferują produkty lub usługi ekologiczne. I jeśli drukują materiały promocyjne to chcą mieć pewność, że zostały one wykonane na odpowiednich materiałach.

3xŚrodowisko:Czym różnią się materiały wykonane w drukarni ekologicznej?

Piotr Samoraj: Mówiąc w dużym skrócie, korzystamy z odpowiednich farb biodegradowalnych a do procesu druku nie używamy alkoholu, który szkodzi zarówno zdrowiu osób pracujących w drukarni, jak i środowisku. Przede wszystkim zaś korzystamy z papierów certyfikowanych. Wśród nich są również papiery ekologiczne, to znaczy pochodzące z recyklingu. Papier certyfikowany to potwierdzenie, że drewno wykorzystywane do produkcji papieru pochodzi z legalnego źródła i ze specjalnych upraw przeznaczonych do tego celu, a nie z terenów chronionych. Certyfikacja papieru to również wspieranie legalnego handlu drewnem.

Treść pełnego wywiadu można znaleźć na stronie: http://www.3xsrodowisko.pl/dla_mediow.html

WYWIAD
Piotr Staszewski

Mistrz fryzjerstwa prowadzący 3 przyjazne środowisku salony fryzjerskie

3 x Środowisko: Czy ekologia w branży fryzjerskiej jest możliwa?

Piotr Staszewski: Zdecydowanie tak. Takie działania są wręcz zalecane, a wiąże się to zarówno z wykorzystywaniem odpowiednich kosmetyków, jak i z zachowaniami, które pozwalają dbać o środowisko. Państwo, realizując projekt "3 x Środowisko", przekonujecie, że oszczędzając, dbamy o środowisko i to jest prawda. Mogę to potwierdzić, bo sam wypróbowałem takie rozwiązania w swoich salonach fryzjerskich.

3xŚrodowisko:Czy powinno mi zależeć, by mój fryzjer korzystał z kosmetyków - szamponów, odżywek, farb - ekologicznych (organicznych)?

Piotr Staszewski: Bez wątpienia, tak. Zachęcam by o to dopytywać i wybierać takie salony, które dbają o te rzeczy. Kosmetyki ekologiczne zawierają naturalne składniki, są przyjazne dla naszego środowiska, ale też - co jest równie ważne - nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Na przykład tzw. tradycyjne szampony mają wiele szkodliwych składników, które są wchłaniane przez naszą skórę i przedostają się do organizmu podczas mycia włosów. Najczęściej się nad tym nie zastanawiamy. Kolejnym problemem jest to, że te szkodliwe składniki przedostają się do kanalizacji i tym samym zanieczyszczają środowisko, w którym wszyscy żyjemy i w którym będą żyć nasze dzieci!

3 x Środowisko: Czy w salonie fryzjerskim można oszczędzać na wodzie?

Piotr Staszewski: Tak, bo nie wpływa to na jakość wykonywanych usług. Woda jest wykorzystywana w większości zabiegów fryzjerskich. To ok. 60% usług. I jest oczywiste, że włosy muszą być dobrze umyte. Ale sam sprawdziłem, że stosując napowietrzacz wody, tzw. perlator, można zużywać mniej wody, przy tej samej jakości usługi. Również bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie baterii z termostatem, dzięki której nie tylko oszczędzamy wodę, ale również prąd - bardzo szybko uzyskujemy żądaną temperaturę wody.

Treść pełnego wywiadu można znaleźć na stronie: http://www.3xsrodowisko.pl/dla_mediow.htmldata ostatniej modyfikacji: 2014-11-07 12:15:43
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
Akademia_WSB_przeglad.jpg
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
uwm_220_pl.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura SGGW
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa Wydział Zamiejscowy w Chorzowie - 1
miniatura
 
Polityka Prywatności