Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Świat nauki - artykuły

Dział

W kawie odkryto kamienny sarkofag sprzed ponad 2000 lat

Dział: Archeologia

Na plantacji kawy na wyspie Bali w Indonezji odkryto kamienny sarkofag sprzed ponad 2000 lat – informuje serwis internetowy The Jakarta Globe.

Odkrycia starożytnego sarkofagu dokonano podczas orania ziemi na plantacji kawy w wiosce Pupuan, w dystrykcie Tabanan w zachodniej części wyspy Bali.

Jak poinformował Wayan Suantika, dyrektor Agencji Archeologii w Denpasar, stolicy indonezyjskiej prowincji Bali, odkryty sarkofag kształtem przypomina kamienną trumnę o długości ok. 2 metrów i szerokości 1 metra.

Wstępne badania przeprowadzone przez archeologów na stanowisku wykazały, że znalezisko może pochodzić sprzed około 2300 lat.

Kamienny sarkofag mógł służyć do pochówku ważnej osobistości po uprzednim rytuale mającym na celu konserwację ciała zmarłego, ale naukowcy nie zdołali jeszcze ustalić, dla kogo sarkofag został przygotowany.

Według Wayana Sauntiki podobne sarkofagi odkrywano wcześniej w dystrykcie Tabanan, a pierwszy z nich został odsłonięty w latach 30. XX wieku podczas niwelacji terenu przy budowie drogi łączącej miasta Denpasar i Singaraja.

Według naukowców, wyspa Bali została zasiedlona około 4000 lat temu podczas migracji ludów austronezyjskich z kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej.

zdjęcie: Richard Croft / Wikimedia Commons, CC BY 2.0

data ostatniej modyfikacji: 2013-11-06 15:37:53
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności