Polacy w Sudanie przebadają fortece

Dział: Archeologia

Polsko-sudańską ekspedycję naukową "Fortece Sudanu" już 8 stycznia rozpocznie prace nad rozpoznawaniem ufortyfikowanych założeń architektonicznych pomiędzy V i VI Kataraktą nilową.

Organizatorami akcji są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Narodowa Korporacja Starożytności i Muzeów w Sudanie.

"W pierwszej kolejności podejmiemy pracę na stanowiskach nieznanych z literatury bądź jedynie w niej wzmiankowanych" - wyjaśnia koordynator akcji, Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM.

Do pozyskania informacji na temat stanowisk archeologicznych wykorzystanych zostanie wiele metod, ale z pominięciem badań wykopaliskowych.

Wykonana przez naukowców dokumentacja będzie się składać z galerii zdjęć, szczegółowych planów sytuacyjno-wysokościowy wykonanych przy użyciu Total Station i dokładnych opisów widocznych partii murów - w miarę możliwości z rozwarstwieniem kolejnych etapów budowy. Dane te w połączeniu z dostępnymi zobrazowaniami satelitarnymi będą podstawą dalszych analiz.

W kolejnych sezonach badawczych w ekspedycji, oprócz archeologów, wezmą udział geomorfolodzy, którzy sprawdzą możliwości datowania ufortyfikowanych założeń architektonicznych na podstawie wylewów Nilu.

"Będzie to próba sprzężenia trzech dziedzin nauki. Z jednej strony geomorfolog dokona analizy warstw zakumulowanych w wyniku wylewów, aby podjąć próbę ustalenia sekwencji oraz charakteru wylewów. Jednocześnie w trakcie badań archeologicznych wszystkich założeń, archeolodzy będą szukać śladów wylewów w postaci zniszczeń oraz fazy odbudowy niżej położonych części fortyfikacji" - wyjaśnia Mariusz Drzewiecki.

Członkowie ekspedycji wykonają bardzo dokładne pomiary geodezyjne, które będą w każdym przypadku odniesione do współczesnego poziomu Nilu. Dotychczas twierdze z tego rejonu nie mają tak precyzyjnej dokumentacji, a z roku na rok podlegają coraz poważniejszym zniszczeniom.

Archeolodzy będą próbowali znaleźć odpowiedzi na liczne pytania.

"Niezbędne są tu odwołania do źródeł pisanych, w połączeniu z którymi można podjąć próbę analizy systemów administracyjnych, wojskowych tych obszarów na przestrzeni funkcjonowania kolejnych królestw, imperiów, sułtanatów i państw" - mówi Mariusz Drzewiecki.

Zadaniem wdrażanego projektu jest również rozwijanie współpracy między polskimi i sudańskimi badaczami. Do udziału w nim zaproszono sudańskich studentów archeologii oraz etnologii. W trakcie trwania fazy terenowej przejdą teoretyczny oraz praktyczny kurs metod badawczych.

Kolejne etapy projektu są planowane na lata 2012 i 2013, ale ich realizacja zależy od możliwości finansowych. Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są oficjalnej stronie internetowej: http://sudan.archeo.edu.pl

Źródło: PAP


data ostatniej modyfikacji: 2011-01-07 21:57:46
Komentarze
 
Polityka Prywatności