Głowa w dobrym stanie po 400 latach

Dział: Archeologia

Naukowcy, dzięki znakom szczególnym, potwierdzili autentyczność głowy króla Francji Henryka IV Burbona, odnalezionej dwa lata temu w domu francuskiego emeryta. Zaginioną przez wieki zmumifikowaną głowę władcy pokazano w czwartek w Paryżu.

Zmumifikowana głowa jednego z najpopularniejszych francuskich władców jest w bardzo dobrym stanie, mimo że od jego śmierci minęło dokładnie 400 lat. Choć nieco zaczerniona, zachowała nieco włosów.

Znalezisko ma znaki szczególne, które umożliwiły jego identyfikację. Wśród nich są ślady po kolczyku, który nosił król, zgodnie z obyczajem francuskiego dworu końca XVI wieku, oraz uszkodzone kości w pobliżu wargi - pozostałość po próbie zamachu na Henryka IV w 1594 roku.

Ciało Henryka IV, pochowane w 1610 roku w nekropolii francuskich władców - bazylice Saint-Denis, zostało zbezczeszczone przez francuskich rewolucjonistów w 1793 roku i wrzucone do wspólnego dołu z innymi szczątkami. Wtedy to prawdopodobnie głowa została oddzielona od korpusu króla i ślad po niej na ponad dwa wieki zaginął.

W 2008 roku odnaleziono głowę króla u 82-letniego emeryta, który - jak twierdził - nabył ją w 1955 roku u handlarza staroci. Przez pół wieku zachował to jednak w sekrecie, przypuszczalnie nie wiedząc co kupił. Przechowywał głowę przez lata w szafie na strychu swojego domu. Dopiero dwa lata temu naukowcy zaczęli ją badać.

Zmumifikowana głowa, którą pokazano w czwartek publiczności w Paryżu, ma spocząć - podczas uroczystej ceremonii w przyszłym roku - ponownie w bazylice Saint-Denis.

Henryk IV Burbon, król Nawarry od 1562 roku, rządził Francją w latach 1589-1610. W 1598 roku wydał edykt nantejski, który przyznał protestanckim hugenotom wolność wyznania i swobody polityczne. Przyczynił się w ten sposób do zakończenia ponad 30-letniej wojny domowej we Francji. Henryk IV zginął zamordowany przez katolickiego fanatyka Ravaillaca.

Początkowo zwolennik i przywódca hugenotów, Henryk IV przeszedł potem na katolicyzm, aby zostać królem Francji. Z tej okazji wypowiedział słynne do dziś słowa: "Paryż wart jest mszy". Po śmierci doczekał się w swoim kraju przydomku "dobrego króla Henryka".

Źródło: PAP

Foto: pl.wikipedia.org


data ostatniej modyfikacji: 2010-12-17 10:40:59
Komentarze
 
Polityka Prywatności