Naukowcy przywrócą do życia średniowieczną muzykę

Dział: Historia

Naukowcy zbadają i skatalogują materiały dotyczące jednego ze średniowiecznych gatunków muzycznych. Jednym z efektów tej pracy będzie studyjne nagranie utworów, których nie wykonywano od połowy XIII w. - poinformował brytyjski University of Southampton.

Chodzi o gatunek średniowiecznej muzyki zwany konduktusem. "Były one powszechnie wykonywane w XIII w. w całej Europie, jednak w końcu wyszły z mody i nie słyszano ich przez około 700 lat" - zwraca uwagę kierownik katedry badań nad muzyką na University of Southampton, prof. Mark Everist.

Wywodzący się z XII wieku konduktus obejmował utwory wokalnej muzyki wielogłosowej. Przeważnie były to cztery głosy, z czego wszystkie były efektem inwencji kompozytora. Pod względem budowy konduktus przypominał pieśń ze zwrotkami o stosunkowo prostej rytmice, często tanecznej. Wykonywano go przed czytaniem Pisma Świętego, wprowadzając słuchaczy w tematykę tekstu. Z czasem przeniknął również do muzyki świeckiej.

"Zbadamy rękopisy przechowywane od wieków w archiwach całej Europy, po czym scalimy informacje na ich temat, aby stworzyć pierwsze obszerne studium muzykologiczne tego gatunku" - tłumaczy Everist.

Efektem pracy ma być publikacja monografii i udostępnienie w Internecie katalogu manuskryptów. W planach jest również nagranie utworów. Część nagrań trafi na półki sklepów muzycznych, reszta będzie dostępna w Internecie jako materiał badawczy. "Nasze wykonanie przywróci do życia ten niemal zapomniany, choć mający duże znaczenie rodzaj muzyki, sprawiając, że stanie się on dostępny dla XXI-wiecznych słuchaczy" - powiedział Everist.

Cały projekt nazwano "Cantum pulcriorem invenire", co znaczy "znaleźć piękniejszą melodię". "Melodii" szukać będą naukowcy z uczelni brytyjskich i australijskich. Na prace związane z badaniem, katalogowaniem i nagraniem dźwięków sam Wydział Muzyki na brytyjskim University of Southampton otrzymał niemal 600 tys. funtów od brytyjskiej Arts and Humanities Research Council - instytucji finansującej badania w dziedzinie humanistyki i sztuk pięknych. Prace ruszą w styczniu 2011 r.

Źródło: PAP

Foto: gimpuj.info

data ostatniej modyfikacji: 2010-09-21 14:38:18
Komentarze
 
Polityka Prywatności