Odkryto szczątki sześciokilogramowego szczura

Kości największego szczura, jakiego zna nauka, ważącego około sześciu kilo, odkryto podczas wykopalisk w Timorze Wschodnim, na północ od Australii - informuje strona australijskiej agendy zajmującej się badaniami, Commonwealth Scientific and Research Organisation (CSIRO)

Plonem wykopalisk jaskiniowych są szczątki trzynastu gatunków gryzoni, z których jedenastu naukowcy dotąd nie znali. Przedstawiciele ośmiu gatunków ważyli co najmniej po kilogramie, rekordzista - aż 6 kg. Tymczasem szczury ze współczesnego, rekordowo dużego gatunku ważą po około dwa kilogramy, a zamieszkują lasy deszczowe Filipin i Nowej Gwinei.

Naukowcy oceniają, że rekordowo wielkie szczury z Timoru wyginęły około tysiąca-dwóch tysięcy lat temu, razem z większością innych, miejscowych gryzoni, których szczątki znaleziono podczas wykopalisk. Tylko jeden z najmniejszych gatunków występuje tam do dziś.

"Ludzie żyją na wyspie Timor od ponad 40 tys. lat, tam polowali i żywili się szczurami, ale do wymierań gryzoni nie doszło w ostatnich latach" - ocenia dr Ken Aplin z CSIRO.

Jego zdaniem można więc sądzić, że ludzie żyli na Timorze w zgodzie z przyrodą jeszcze około tysiąca-dwóch tysięcy lat temu. "To zaś znaczy, że gdy ludzie przybywają na jakąś wyspę, wymierania nie są nieuniknione. Do tych wymierań doszło prawdopodobnie wskutek wycinki lasu na wielką skalę, pod uprawę ziemi. To zaś mogło się zdarzyć, kiedy ludzie dysponowali metalowymi narzędziami" - dodaje badacz.

Na wyspie Timor występuje niewiele rodzimych gatunków ssaków, a większość z nich to nietoperze oraz gryzonie. Dawniej Timor bujnie porastały lasy, dziś przeważająca część tej wyspy jest pustynna. "Choć pozostało zaledwie mniej niż 15 proc. dawnych lasów Timoru, części wyspy są wciąż gęsto zalesione i kto wie, co tam się może kryć" - spekuluje Aplin.

Indonezja Wschodnia jest bardzo ważna dla ewolucji gryzoni - zaznacza Aplin. Na każdej z tamtejszych wysp ewoluował inny, niepowtarzalny zbiór gatunków szczurów. Sześć nowych gatunków szczurów Aplin znalazł w jaskini na wyspie Flores. Niektóre z tych gatunków mogą tam żyć nadal, wciąż nieodkryte.

"Gryzonie odpowiadają na świecie za nawet 40 proc. ssaczej różnorodności na Ziemi. Są też kluczowym elementem ekosystemów, istotnym dla procesów takich, jak procesy tworzenia się gleb czy rozprzestrzenianie nasion. Utrzymanie różnorodności biologicznej szczurów jest nie mniej ważne, jak ochrona waleni czy ptaków" - zaznacza Aplin.

Źródło: PAP

Foto: ulubiency.wp.pl

data ostatniej modyfikacji: 2010-07-29 07:15:52
Komentarze
 
Polityka Prywatności