Magnetyczne monopole - magentyczny odpowiednik ładunków elektrycznych

Dział: Fizyka

Zespół Stephena Bramwella z London Centre for Nanotechnology zajął się magnetycznymi monopolami, które występują tylko w specjalnych kryształach, znanych jako spinowy lód. Jak wykazali naukowcy, monopole mogą tworzyć "prąd magnetyczny" - podobny do elektrycznego.

 Zjawisko, nazwane po angielsku "magnetricity" może znaleźć zastosowanie w budowie komputerowych pamięci.

Istnienie magnetycznych monopoli - magnesów o jednym tylko biegunie - analogicznie do ładunków elektrycznych, przewidywano już 78 lat temu, jednak wcześniej nigdzie nie udawało się ich znaleźć. Ich odkrycie ogłosiły dopiero we wrześniu tego roku dwie działające niezależnie grupy badaczy.

Monopole magnetyczne występują w kryształach "spinowego lodu", które składają się z piramidek naładowanych elektrycznie atomów (jonów). W bardzo niskich temperaturach powstają ładunki magnetyczne.

Jeden z zespołów odkrył, że magnetyczne "nibycząstki" mogą się poruszać wspólnie tworząc "prąd magnetyczny"- tak jak ruch elektronów tworzy prąd elektryczny.

Do badań wykorzystano subatomowe cząsteczki zwane mionami, które rozpadają się w ciągu milionowych części sekundy na inne cząstki subatomowe, jednak z kierunku, w jakim, poruszają się te cząstki można wnioskować o polach magnetycznych działających w bezpośrednim otoczeniu mionu. (PAP)



data ostatniej modyfikacji: 2009-10-19 12:43:32
Komentarze
 
Polityka Prywatności