Biliony zalegających na wysypiskach śmieci starych płyt kompaktowych będzie można wykorzystać jako surowiec wtórny - donosi "Green Chemistry". Nowa metoda przetwarzania poliwęglanu (ang. polycarbonate - PC) w inny popularny polimer poliuretan (ang. polyurethane - PU) opracowana została przez tajwańskich naukowców z National Chung Hsing University.
"W 2005 roku na wysypiska śmieci trafiło ponad 6 bilionów dysków kompaktowych, których łączna masa przekracza 7 milionów kilogramów" - mówi profesor Shenghong A. Dai.
Poliwęglan jest materiałem nadającym się do wtórnego przetworzenia, jednak dzisiejsze metody zagospodarowanie odpadków PC są mało efektywne, zarówno z punktu widzenia ekologii, jak i ekonomii. Otrzymany na tej drodze plastik charakteryzuje się niską jakością, dzięki czemu materiał taki nie może być stosowany ponownie w nowoczesnych urządzeniach.
Nowa metoda przetwarzania zużytego poliwęglanu nie wymaga skomplikowanej aparatury. Opiera się na jednonaczyniowej reakcji polegającej na chemicznym trawieniu oraz katalitycznej transformacji strawionego polimeru do odpowiedniego alkoholu i ponownej syntezie innego już polimeru - poliuretanu - po dodaniu mocznika. Ten poliuretan może być zastosowany do produkcji obuwia.
"Nasza metoda pozwala na skuteczne przetworzenie zarówno granulatu, jak i stałych, nie zmielonych odpadków poliwęglanowych w wysokiej jakości poliuretan" - wyjaśnia prof. Shenghong A. Dai.
Według profesora Dai, powstały z odpadów PC nowy polimer PU swymi właściwościami fizykochemicznymi może skutecznie konkurować z innym bardzo popularnym plastikiem - polichlorkiem winylu. (PAP)