9 września 1939 r. - początek bitwy nad Bzurą

Dział: Historia

Rozpoczyna się największa bitwa kampanii wrześniowej. Zostanie nazwana „Bitwą nad Bzurą„ lub „Bitwą pod Kutnem”. Wycofujące się armie "Poznań" i "Pomorze", nad którymi dowództwo objął gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba atakują niemiecką 8. Armię.

Granicę polsko-słowacką przekraczają oddziały słowackie i legion ukraiński płk. Romana Suszki.

Niemiecka 4. Dywizja Pancerna dokonuje nieudanego natarcia na warszawska Ochotę i Wolę. Niemcy tracą w walce około 50 proc. swoich czołgów. Po raz pierwszy w walkach użyto butelek z benzyną do zwalczania czołgów. Dzień wcześniej niemieckie radio podało informację o wkroczeniu Niemców do Warszawy.

W Paryżu minister obrony narodowej Francji Eduard Daladier i ambasador RP Juliusz Łukaszewicz podpisują umowę o tworzeniu we Francji polskiej dywizji. Armia ma otrzymać polski sztandar i polska komendę.

W dyrektywie wydanej 9 września Hitler stwierdza, że „operacje wojenne przeciwko wojskom lądowym i lotnictwu polskiemu mają być kontynuowane aż do momentu uzyskania pewności, że Polacy nie będą już zdolni do utworzenia ciągłego frontu, wiążącego siły niemieckie”. Według Naczelnego Dowódcy Wojsk Lądowych Wehrmachtu  (OKH) gen. Walthera von Brauchitscha siły polskie należy zniszczyć poprzez „dwustronne obejście na wschodnim brzegu Wisły”. (PAP)

ostatnia zmiana: 2009-09-09
Komentarze
 
Polityka Prywatności