Internet, komputery

Cyberprzestępcy zaatakowali co najmniej 400 firm przemysłowych w ramach ataków phishingowych przeprowadzonych w celu uzyskania korzyści finansowych

Badacze z Kaspersky Lab wykryli nową falę phishingowych e-maili finansowych podszywających się pod legalne dokumenty księgowe i zakupowe, za pomocą których cyberprzestępcy zaatakowali dla korzyści finansowych co najmniej 400 organizacji przemysłowych. Seria ataków rozpoczęła się jesienią 2017 r., a ich cel stanowiło kilkaset komputerów firm z różnych branż: od paliwowej i gazowej po metalurgię, branżę energetyczną, budowlaną i logistyczną.

Sposób działania cyberprzestępców sugeruje, że głównym celem ataków były firmy przemysłowe. Rozsyłali oni wiadomości e-mail zawierające szkodliwe załączniki i próbowali nakłonić niczego nieświadome ofiary do ujawnienia swoich poufnych danych, aby móc je następnie wykorzystać do zarabiania pieniędzy. 

Według danych działu ICS CERT firmy Kaspersky Lab celem tej fali wiadomości e-mail było około 800 komputerów pracowniczych atakowanych w celu kradzieży pieniędzy oraz poufnych danych, które miały następnie zostać wykorzystane w kolejnych atakach. Wiadomości e-mail podszywały się pod legalne dokumenty zakupowe oraz księgowe i zawierały treści, które odpowiadały profilowi zaatakowanych organizacji i uwzględniały tożsamość pracownika – odbiorcy wiadomości. Na uwagę zasługuje fakt, że atakujący zwracali się do swoich ofiar po imieniu. To sugeruje, że ataki zostały dokładnie przygotowane, a przestępcy zadali sobie trud stworzenia zindywidualizowanego listu dla każdej ofiary.        

Gdy odbiorca kliknął szkodliwy załącznik, na jego komputerze w dyskretny sposób instalowało się zmodyfikowane legalne oprogramowanie, dzięki czemu przestępcy mogli połączyć się z nim i zbadać dokumenty i narzędzia związane z operacjami finansowymi, księgowymi i zakupowymi. Ponadto atakujący szukali różnych możliwości popełnienia oszustw finansowych.       

Za każdym razem, gdy przestępcy potrzebowali dodatkowych danych lub możliwości — takich jak uzyskanie lokalnych praw administratora czy kradzież danych uwierzytelniających użytkownika oraz kont w systemie Windows — przesyłali do zainfekowanych maszyn dodatkowe zestawy szkodliwego oprogramowania, dostosowane do ataku na konkretną ofiarę. Obejmowały one m.in.:

•   oprogramowanie spyware,

•   dodatkowe narzędzia zdalnej administracji, które rozszerzają możliwości kontrolowania zainfekowanych systemów oraz szkodliwego oprogramowania,

•   exploity pozwalające na wykorzystanie luk w zabezpieczeniach systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacjach,

•   narzędzie Mimikatz, które umożliwia użytkownikom przejęcie danych z kont systemu Windows.    

Cyberprzestępcy wykazali wyraźne zainteresowanie atakami na firmy przemysłowe. Z naszego doświadczenia wynika, że powodem jest prawdopodobnie niższy poziom świadomości cyberbezpieczeństwa w takich firmach w porównaniu z innymi branżami, np. usługach finansowych. To sprawia, że przedsiębiorstwa przemysłowe stanowią lukratywny cel dla cyberprzestępców — powiedział Wiaczesław Kopiejcew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Więcej informacji na temat zagrożenia ze strony phishingu finansowego wycelowanego w organizacje przemysłowe znajduje się na stronie https://kas.pr/m495.


data ostatniej modyfikacji: 2018-08-02 09:16:53
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności