Internet, komputery

Źródło
Dążąc do większej transparentności, Kaspersky opublikował informacje na temat zapytań dotyczących danych oraz ekspertyzy technicznej otrzymanych od agencji rządowych, organów ścigania oraz użytkowników w 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r.
Liczba użytkowników atakowanych trojanem bankowym QakBot wzrosła w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 r. o 65% (do niemal 17,5 tysiąca) w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Ten wzrost aktywności skłonił badaczy z firmy Kaspersky do przeanalizowania zmian w nowych wersjach tego szkodliwego programu.
Według zespołu ICS CERT firmy Kaspersky niemal jeden na trzy komputery przemysłowe stanowił cel szkodliwej aktywności w pierwszej połowie 2021 r. W okresie tym cyberprzestępcy intensywnie wykorzystywali różne rodzaje oprogramowania spyware oraz szkodliwych skryptów podczas przeprowadzania swoich ataków. Tego rodzaju zagrożenia stanowią duże wyzwanie dla przemysłowych systemów sterowania.
Badacze z firmy Kaspersky wykryli FMWhasapp – szkodliwą wersję popularnej, nieoficjalnej modyfikacji dla komunikatora WhatsApp. Rozprzestrzenia ona trojana mobilnego Triada, który pobiera inne szkodliwe narzędzia, wyświetla uciążliwe reklamy, dodaje użytkowników do płatnych subskrypcji i przechwytuje wiadomości SMS.
Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się ewolucji spamu i phishingu w drugim kwartale bieżącego roku. Od ponad roku oszuści intensywnie wykorzystują chaos związany z przesyłkami, aby skłonić użytkowników do otwarcia odnośników w phishingowych wiadomościach e-mail. W minionym kwartale trend ten utrzymał się. Co więcej, cyberprzestępcy stali się bieglejsi w tłumaczeniu swoich treści spamowych na różne języki. Wzrosła liczba fałszywych faktur, które były wystawiane na całym świecie i dotyczyły wszelkich płatności, od cła po koszty wysyłki. W przypadku takich wiadomości ofiary były często przekierowywane na fałszywą stronę internetową, gdzie mogły nie tylko stracić pieniądze, ale również ujawnić swoje dane dotyczące karty kredytowej.
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób oszuści wykorzystują obecne wyzwanie epidemiologiczne, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali wiadomości spamowe związane z pandemią oraz strony phishingowe przygotowane przez cyberprzestępców w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników. Od marca 2020 r. do lipca 2021 r. technologie firmy Kaspersky udaremniły ponad milion prób odwiedzenia takich stron przez użytkowników.
W drugim kwartale 2021 r. łączna liczba ataków DDoS zmniejszyła się o 38,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. oraz o 6,5% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Chiny znalazły się na pierwszym miejscu zestawienia krajów z największą liczbą serwerów, z których przeprowadzano ataki na urządzenia Internetu Rzeczy. Pierwsze miejsce na liście najczęściej atakowanych krajów zajęły Stany Zjednoczone, przed Chinami i – po raz pierwszy w historii – Polską. Najdłuższy atak DDoS w drugim kwartale 2021 r. trwał aż 776 godzin (ponad 32 dni).
Ze zanonimizowanych metadanych dostarczonych dobrowolnie przez klientów usługi Kaspersky MDR wynika, że jeden na dziesięć (9%) możliwych do uniknięcia incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa może spowodować poważne zakłócenia lub nieautoryzowany dostęp do zasobów klienta. Przeważająca większość incydentów (72%) miała średni poziom krytyczności. To oznacza, że zagrożenia te, gdyby nie zostały wykryte przez technologie bezpieczeństwa, wpłynęłyby na wydajność zasobów lub mogłyby doprowadzić do nadużycia danych.
Z rocznym opóźnieniem rozpoczęły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Tym razem wszystkie konkurencje rozegrają się bez udziału widzów. W ten sposób ograniczone zostaną zagrożenia fizyczne – z punktu widzenia zdrowia oraz cyberbezpieczeństwa (takie jak kradzież danych z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach publicznej sieci Wi-Fi w obiektach sportowych). Jednak kibice sportowi powinni mieć się na baczności, ponieważ cyberprzestępcy będą stosowali różne oszustwa online wykorzystujące ich chęć obejrzenia igrzysk olimpijskich. Aby uzyskać pełniejszy obraz tego, w jaki sposób oszuści próbują zarobić na zainteresowaniach widzów, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali strony phishingowe związane z igrzyskami, które zostały stworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.
Od kilkudziesięciu lat świat szybko podąża w kierunku cyfryzacji, która wkracza również do sfery randkowania. W niektórych państwach aplikacje randkowe stały się najpopularniejszym sposobem na poznanie nowych osób. Trudno też wyobrazić sobie komunikację współczesnych par bez mediów społecznościowych. Istnieje jednak druga strona medalu: kiedy miłość przenosi się do świata cyfrowego, powstaje zagrożenie związane z gromadzeniem i publicznym ujawnieniem danych osobowych (zjawisko to nosi nazwę „doxing”). Specjaliści z firmy Kaspersky przeprowadzili ankietę, aby dowiedzieć się, jakie są główne zagrożenia i obawy użytkowników podczas randkowania online. Okazało się, że co szósty z nich doświadczył doxingu.
Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się atakom phishingowym przeprowadzanym z użyciem komunikatorów na urządzeniach z Androidem. Najwięcej szkodliwych odsyłaczy wykrytych w okresie od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. wysłano za pośrednictwem aplikacji WhatsApp (89,6%) oraz Telegram (5,6%). Na trzecim miejscu znalazł się Viber (z udziałem 4,7%) oraz Hangouts (z udziałem poniżej jednego procenta). Wśród państw z najwyższą liczbą ataków phishingowych znalazła się Rosja (46%), Brazylia (15%) oraz Indie (7%). Na całym świecie odnotowywano 480 prób ataków dziennie.
Po kilkukrotnej zmianie daty premiery z powodu pandemii świat w końcu będzie mógł obejrzeć długo oczekiwany film pt. „Czarna Wdowa”. W obliczu restrykcji nałożonych w związku z koronawirusem organizatorzy zdecydowali się na istotny krok – premiera Czarnej Wdowy odbędzie się jednocześnie w kinach oraz serwisach streamingowych. Badacze z firmy Kaspersky informują, że przeniesienie premiery do internetu wzmogło zainteresowanie tym filmem nie tylko wśród kinomaniaków, ale również oszustów.
W 2020 roku, gdy państwa na całym świecie zmuszone były wprowadzić lockdown, gwałtownie wzrosła liczba graczy, co naturalnie przyciągnęło uwagę cyberprzestępców, którzy szukali sposobów wykorzystania tego trendu dla osobistych korzyści. Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się ewolucji tych zagrożeń na przestrzeni półtora roku.
Na początku lipca stało się jasne, że gang ransomware REvil przeprowadził duży atak na dostawców usług zarządzanych (MSP) oraz ich klientów na całym świecie. W rezultacie tysiące firm potencjalnie padło ofiarą oprogramowania ransomware. Badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali jak dotąd ponad 5 000 prób infekcji w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej.
Kaspersky informuje o wprowadzeniu na rynek Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection (MLAD) – rozwiązania umożliwiającego wykrywanie odchyleń w procesach produkcyjnych na wczesnym etapie. Wspomagany algorytmami uczenia maszynowego, które analizują telemetrię z czujników maszyn, ostrzega o awariach urządzeń poprzez wyświetlanie alertów, gdy tylko parametry procesu produkcyjnego zaczną przybierać niespodziewane wartości. Kaspersky MLAD posiada bogaty w funkcje interfejs graficzny umożliwiający szczegółową analizę anomalii, jak również narzędzia, które mogą zintegrować produkt z istniejącymi systemami w celu dostarczania alertów na panele sterujące operatorów.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności