logo_ActiveJet_200.pngPatronat nad działem objęła marka Activejet - tusze i tonery dla każdego
Zadzwoń i zapytaj o zamiennik, Infolinia: 801 08 1111

Internet, komputery

Wybór Polaka do organizacji Wikipedii

Międzynarodowa społeczność Wikipedii w głosowaniu powszechnym z udziałem ponad 5,5 tys. wikipedystów wybrała członków rady powierniczej swojej organizacji, Fundacji Wikimedia. Najwięcej głosów uzyskał prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego. Jako jedyny Polak i pierwsza osoba spoza USA i Europy Zachodniej wszedł w skład rady powierniczej fundacji będącej reprezentacją społecznego ruchu twórców haseł encyklopedycznych dostępnych w sieci pod domeną wikipedia.org.

Prof. Jemielniak postuluje poprawę zarządzania międzyorganizacyjnego ruchu, zwiększanie zaangażowania świata akademickiego w rozwój Wikipedii i projektów pokrewnych, zmniejszanie biurokracji i większą kontrolę nad strategią ruchu.

Prof. Dariusz Jemielniak od dawna aktywnie uczestniczy w tworzeniu Wikipedii; w 2012 r. wszedł w skład siedmioosobowego Komitetu Finansowego przy Wikimedia Foundation i został jego pierwszym przewodniczącym. Jest autorem etnograficznego badania międzynarodowej społeczności twórców haseł Wikipedii, które opisał w książce pt. "Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi", wydanej w 2014 r. w Polsce i w USA ("Common Knowledge. How Wikipedia Really Works", Stanford University Press). Jako orędownik większego zaangażowania naukowców i uczelni w wykorzystanie Wikipedii na studiach zachęca studentów do pisania artykułów i haseł jako formy sprawdzania wiedzy i tworzenia czegoś społecznie użytecznego. Sam jest autorem darmowego słownika internetowego ling.pl oraz serwisu do nauki języka angielskiego: angielski.edu.pl.

Dariusz Jemielniak (ur. 1975 r.) jest profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych, specjalizującym się w zarządzaniu. Uprawia antropologię organizacji, dziedzinę z pogranicza zarządzania, socjologii i antropologii. Kieruje Katedrą Zarządzania Międzynarodowego i centrum badawczym CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces) w Akademii Leona Koźmińskiego. W 2014 roku otrzymał tytuł profesorski od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Był stypendystą Fundacji Nauki Polskiej (2000), Fundacji Fulbrighta (2004), Fundacji Kościuszkowskiej (2007). Otrzymał liczne nagrody naukowe m.in. tygodnika "Polityka" (2009) i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego działalność naukowa i społeczna jest też ceniona poza środowiskiem akademickim: znajduje się wśród finalistów prowadzonego w internecie plebiscytu polacyzwerwa.pl, gdzie cały czas można na niego głosować.

Fundacja Wikimedia to organizacja non-profit z siedzibą w San Francisco, zarządzająca serwisami internetowymi typu wiki. Najbardziej znana jest z Wikipedii, prowadzi także słownik o nazwie Wikisłownik (Wiktionary), zbiór cytatów Wikicytaty (Wikiquote), serwis z podręcznikami o otwartej treści Wikibooks, serwis z tekstami źródłowymi Wikiźródla (Wikisource), serwis informacyjny Wikinews, serwis turystyczny Wikipodróże (Wikivoyage), repozytorium mediów Wikimedia Commons, serwis gromadzący dane Wikidane (Wikidata) oraz katalog gatunków biologicznych - Wikispecies. Organizacja została założona w 2003 r. w celu finansowania Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Obecnie fundacja zatrudnia 250 pracowników i osiąga dochód rzędu 50 milionów USD. Fundacja utrzymuje się z darowizn od osób fizycznych i prawnych, oraz z licencjonowania prawa do użycia nazw i logo projektów w ramach usług komercyjnych. Dyrektor wykonawczą jest Lila Tretikov, która w połowie czerwca gościć będzie w Polsce podczas konferencji Europejskiej Akademii Zarządzania (EURAM), odbywającej się w Akademii Leona Koźmińskiego.

Wyniki głosowania, w którym wyłoniono m.in. członków rady powierniczej Fundacji Wikimedia dostępne są tutaj: https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Wikimedia_Foundation_elections_2015%2FResults

Akademia Leona Koźmińskiego jest wyższą uczelnią o szerokim profilu biznesowym, posiadającą pełne uprawnienia akademickie. Jest jedyną uczelnią w Polsce, która posiada akredytacje międzynarodowe: AACSB, EQUIS, AMBA i CEEMAN; ma też ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunków zarządzanie, prawo i administracja. Według rankingów krajowych oraz międzynarodowych jest najlepszą polską uczelnią biznesową i liderem kształcenia menedżerskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest też najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce - studiuje w niej tysiąc obcokrajowców reprezentujących ponad 60 narodowości. Na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych kształci 8000 osób.


data ostatniej modyfikacji: 2015-06-08 10:39:09
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Wy__sza_Szko__a_Mened__erska_boks_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura studenci UMK
miniatura
 
Polityka Prywatności