Bezsenność wynikiem strachu przed ciemnością?

Przyczyną bezsenności może być strach przed ciemnością - taki związek sugerują najnowsze badania specjalistów. U osób mających problemy ze snem samo wyłączenie światła w sypialni powoduje dalsze zdenerwowanie i jeszcze większe kłopoty z zaśnięciem.

"Osoby mające problemy ze spaniem często odczuwają zdenerwowanie, kiedy wchodzą do sypialni/łóżka. Zdenerwowanie może być uwarunkowane (np. powtarzającymi się negatywnymi doświadczeniami). Jednak inny możliwy mechanizm problemu może być związany z samą ciemnością.

Badania sugerują, że ciemność wiąże się z przestrachem i pobudzeniem. Nie prowadzono żadnych badań sprawdzających, czy strach przed ciemnością jest czynnikiem wywołującym efekty u osób mających kłopoty ze snem" - napisali autorzy badania opublikowanego właśnie w amerykańskim "Journal of Sleep and Sleep Disorders Research", medycznym piśmie poświęconym kwestiom snu.

Osoby skarżące się na bezsenność reagują niepokojem i podenerwowaniem w momencie zgaszenia światła przed położeniem się do łóżka co potęguje problem.

Badanie, które doprowadziło to takich obserwacji to efekt spostrzeżenia, że wiele osób mających problem z zasypianiem śpi przy włączonym świetle lub telewizji, zaś niektórzy opisują ciemność przymiotnikami kojarzonymi z lękiem - tłumaczyła Colleen Carney, dyrektor laboratorium snu i depresji na uniwersytecie Ryerson. O ile mniej niż 20 proc. osób dobrze śpiących przyznawało, że się boi ciemności, to około połowa osób mających problemy ze snem obawiała się braku światła.

W testach sprawdzano, jak na szum w słuchawkach reagują osoby bez kłopotów ze snem i mający problemy. Badano to zarówno wtedy, gdy laboratoryjna "sypialnia" była oświetlona, jak i wówczas, gdy była ciemna. O ile przy oświetlonym pomieszczeniu reakcje na hałas były takie same u obu grup, to już w ciemnościach szum odbierano inaczej. Badani bez problemów ze snem przyzwyczajali się do dźwięków. Badani z problemami reagowali coraz ostrzej, im dłużej trwał test.

Te obserwacje, zdaniem badaczy, mogą poprowadzić do dalszych badań. W efekcie psychologiczne terapie leczące strach przed ciemnością mogą wyleczyć kłopoty ze snem.

data ostatniej modyfikacji: 2012-06-15 08:57:10
Komentarze
 
Polityka Prywatności