Nerwy pod kontrolą, czyli jak nie dać się stresowi

Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu tak łatwo się stresujecie, nie możecie skupić się i zapamiętać informacji? Każdemu z nas zależy przecież na sprawności intelektualnej, wydajnej pracy i dobrej koncentracji. Efektywne działanie naszego mózgu zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest prawidłowa i zbilansowana dieta. Co powinniśmy jeść, aby skutecznie zadbać o prawidłową kondycję umysłową?

Aby nasz umysł mógł pracować efektywnie, należy dostarczać organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Są to witaminy, minerały oraz mikro- i makroelementy. Najlepszym źródłem tych cennych substancji są owoce i warzywa.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powinniśmy spożywać minimum 400g tych produktów dziennie. Eksperci zalecają, by warzywa i owoce spożywać przy każdym posiłku, minimum 5 porcji wciągu dnia. Dlaczego to takie ważne?

Dieta bogata w warzywa, owoce i soki 100 % wpływa bardzo korzystnie na cały organizm.


Zawarte w tych produktach substancje, takie jak błonnik pokarmowy, sterole roślinne, czy antyoksydanty wpływają znacząco na prawidłową gospodarkę lipidową naszego organizmu, działając przeciwmiażdżycowo. Zmniejsza się ryzyko zwężenia naczyń doprowadzających krew do mózgu i utrzymuje się jego prawidłowe ukrwienie, niezbędne dla sprawnego działania. Maleje też zagrożenie udaru mózgu, jak również jego mikrouszkodzeń związanych z niedokrwieniem.

Bogactwo witamin, mikro i makroelementów sprawia, że świeże produkty pochodzenia roślinnego są nieodzowne dla utrzymania naszego układu nerwowego w zdrowiu – mówi neurolog Rafał Kot.

Jedną porcję warzyw i owoców może zastąpić szklanka soku 100% (200ml).


Soki bogate są w aktywne biologicznie składniki prozdrowotne, dlatego wzbogacają naszą dietę o niezbędne substancje odżywcze, takie jak np. antyoksydanty. Szklanka lub kartonik soku sprawdzą się zarówno w pracy, jak i na uczelni. To wygodne rozwiązanie dla każdego, kto prowadzi aktywy tryb życia i nie zawsze ma czas na przygotowanie porcji owoców lub warzyw. Co więcej, soki 100% są w pełni naturalnymi i zdrowymi produktami, które nie zawierają cukru, konserwantów, barwników ani innych sztucznych składników.

Dieta na pamięć


Bardzo istotne jest, aby dostarczać organizmowi substancji, które zwalczają wolne rodniki. Witaminy o właściwościach przeciwutleniających, takie jak: A, E, C, przyczyniają się do ochrony komórek nerwowych, a tym samym zapobiegają rozdrażnieniu oraz problemom z pamięcią – mówi internista Robert Fastyn.

Największą zdolność do wymiatania wolnych rodników mają: sok, nektar i zagęszczony sok z aronii oraz z czarnej porzeczki, a także: czerwona papryka, szpinak, pomidory, jagody czy jabłka. Witaminy z grupy B wpływają z kolei na koncentrację, a także zapobiegają stanom rozdrażnienia i zmęczenia. Znajdziemy je m.in. w owocach cytrusowych, bananach i zielonych warzywach.

Pamiętajmy także o minerałach, takich jak: potas i magnez. Magnez wykazuje działanie antystresowe i wpływa na zdolność zapamiętywania. Bierze ponadto udział w procesie przemiany glukozy, podczas którego powstaje energia dostarczana do mózgu. Odpowiednia ilość tego pierwiastka działa kojąco na nerwy i zapobiega nadpobudliwości. Szukajmy go m.in. w warzywach liściastych, fasoli, bananach, jeżynach, czarnych porzeczkach. Potas odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek naszego organizmu, także komórek nerwowych.

Właściwe działanie tych komórek (neuronów) gwarantuje poprawną aktywność systemu nerwowego. Dzięki temu, ułatwia procesy zapamiętywania i poprawia koncentrację. Bogatym źródłem potasu jest np. sok pomidorowy. Jedna szklanka dostarcza około 500 mg tego cennego pierwiastka, co zaspokaja średnio 25% dziennego zapotrzebowania.

Prowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety wpłynie nie tylko na polepszenie pamięci i koncentracji, ale także na ogólną sprawność, witalność i odporność organizmu.

Na uczelnię lub do pracy bierzmy zatem zawsze butelkę soku owocowego lub warzywnego, a jako przekąskę w trakcie męczącego dnia wybierzmy jabłko, paprykę bądź marchewkę. Pamiętajmy o 5 porcjach warzyw, owoców lub soku każdego dnia i nie dajmy się stresowi!


data ostatniej modyfikacji: 2012-05-14 12:57:33


 
Polityka Prywatności