W numerze m.in.
Studenckie Życie
Studentka
Moda
Świat Komputerów
Gospodarka bez tajemnic
Świat Nauki
Film
Sport
Zdrowie
Muzyka
Różności
Turystyka
Mobile Club
Humor dnia
Studenci wybrali się na egzamin. Czekają pod drzwiami sali, nudziło im się więc zaczęli się bawić indeksami - czyj indeks zatrzyma się bliżej ściany. Tylko że jednemu to nie wyszło zbyt dobrze, bo zamiast w ścianę trafił indeksem pod drzwi, i do sali w której siedział egzaminator. Przeraził się okrutnie, ale za chwilę indeks wyleciał z powrotem. Otwiera, patrzy, a tu ocena z egzaminu: 4.0 Ucieszył się, no więc koledzy postanowili wrzucać dalej. Kolejny dostał 3.5, następny 3.0. W tym momencie zaczęli się zastanawiać... Kolejna ocena wydawała się dosyć jednoznaczna (2.5 nie wchodziło w grę). Wreszcie jeden postanowił zaryzykować. Wrzuca indeks... Czeka... Nagle otwierają się drzwi, staje w nich egzaminator: |
Podniebny taniec
MAKROKOSMOS
Potem Bóg rzekł: Niech się zaroją wody od roju istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba! Tak stworzył Bóg [...] wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju.
Księga Rodzaju (1,20-21) ![]()
Makrokosmos - Podniebny Taniec to kolejny film, po słynnym Mikrokosmosie, zrealizowany przez zafascynowanego światem przyrody francuskiego producenta Jacques'a Perrina.
Dzięki zaawansowanej technice i zaangażowaniu twórców filmu, po raz pierwszy możemy tak wnikliwie przyglądać się stworzeniom, które podbiły przestworza. Wyjątkowy film przenosi nas w naturalne środowisko wielu gatunków ptaków, by uczynić z nas towarzyszy wielkich, ptasich podróży. Makrokosmos - Podniebny Taniec to film o pięknie i tajemnicy życia, które pojawiło się przed milionami lat na naszej planecie. To nie tylko perfekcyjnie zrealizowany obraz podniebnego świata naszych "braci mniejszych", ale przede wszystkim opowieść o poszanowaniu życia i prawach nim rządzących; to wzruszający, niekiedy zabawny, a przede wszystkim ponadczasowy hołd złożony fenomenom świata zwierząt. By sfilmować zachowania podniebnych wędrowców realizatorzy wykorzystali najnowocześniejsze zdobycze techniczne. Kamery zainstalowano między innymi na tradycyjnym szybowcu, a także zdalnie sterowanym modelu latającym. Centrum sterowania znajdowało się na ziemi lub w asystującym śmigłowcu. Na pokładzie modelu umieszczono komputer, który w razie utraty kontroli przez główną jednostkę, zawracał maszynę i sprowadzał ją do punktu startu. Najefektowniejsze zdjęcia wykonano z samolotu o skrzydle typu Delta, który nie wzbudzał podejrzeń lecących ptaków. Dzięki tej maszynie realizatorzy mogli zająć stanowisko wewnątrz migrującego stada i nakręcić niepowtarzalne ujęcia, jakby widziane oczami podążającego w stadzie ptaka. Stworzenie fascynujących zdjęć ptasich wędrówek w ich naturalnym środowisku poprzedził żmudne przygotowania. Jeden rok zajęło pisanie scenariusza. Następny rok realizatorzy spędzili na obserwacji dziko żyjących ptaków oraz technicznych przygotowaniach do zdjęć. Ornitolodzy pomagali w wyborze przyszłych "aktorów", autorzy zdjęć wybierali plenery, a inżynierowie pracowali nad niekonwencjonalnymi metodami operatorskimi, pozwalającymi oderwać się od ziemi i stworzyć film pokazujący świat oczami ptaka.
By stworzyć
unikalną opowieść o władcach przestworzy, realizatorzy musieli zgłębić zrodzone w tysiącach lat ewolucji zwyczaje swych bohaterów. MAKROKOSMOS W KINACH OD 4. KWIETNIA |
|||