Student NEWS - nr 6 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Na Uniwersytecie Jagiellońskim było czterech bardzo dobrych studentów, radzili sobie świetnie na wszystkich egzaminach i testach. Zbliżał się egzamin z chemii, miał być w poniedziałek o 8.00,wszystkim z ocen wychodziła 5. Byli tak pewni siebie, ze przed egzaminem zdecydowali poimprezowac u kolegów z uniwersytetu w Poznaniu. Było super ale zapili w weekend i jak zasnęli w niedziele po południu, obudzili  się w poniedziałek  koło 12.00. Na egzamin oczywiście nie zdążyli, postanowili zabajerować profesora. Tłumaczyli się, ze w weekend pojechali do  kolegów na uniwersytet do Poznania, aby pogłębić wiedze i wymienić doświadczenia, niestety w drodze powrotnej gdzieś w lasach złapali gumę, nie mieli koła zapasowego i długo nie mogli znaleźć nikogo do pomocy. Dlatego niestety przyjechali dopiero koło południa. Profesor przemyślał to i mówi:
- OK możecie przystąpić do egzaminu jutro rano.
Studenci zadowoleni, ze się udało go zbajerować, pouczyli się jeszcze trochę w nocy i na drugi dziej przyszli jak zwykle pewni siebie. Profesor posadził ich w czterech osobnych pokojach, zamknął drzwi, a asystenci  rozdali pytania. Cały test był za 100 punktów. Na pierwszej stronie  było zadanie za 5 punktów, które wszyscy rozwiązali bez wysiłku. Na drugiej stronie było tylko jedno pytanie za 95 punktów:
- "Które koło?"

.            

Ciekawostki

Hominid sprzed
7 milionów lat?

  Rozmiar: 140609 bajtów

Trwa spór o to, czy niedawno odkryte
w Afryce skamieniałości sprzed 7 milionów lat – czaszka i fragmenty uzębienia – należały do hominida czy też do człekokształtnej małpy. Jeśli jest to nasz przodek, to kopalny zapis ewolucji człowieka trzeba by cofnąć o 1-2 mln lat.

Więcej w artykule Nasz najstarszy przodek?

 

Zmiana frontu
w dietetyce

 Rozmiar: 72474 bajtów

Zasady zdrowego żywienia, opracowane w 1992 roku przez amerykański Departament Rolnictwa, przechodzą do lamusa. Dietetycy doszli do wniosku, że niektóre rzekomo szkodliwe tłuszcze tak naprawdę mają korzystny wpływ na organizm. Natomiast zalecane wcześniej węglowodany, na przykład w postaci białego pieczywa czy białego ryżu, mogą zaburzać poziom glukozy i insuliny.

Więcej w artykule Piramida żywieniowa w przebudowie

 

 

teksty pochodzą z marcowego numeru Świata nauki