Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jak informuje "New Scientist", pyton - znany z duszenia ofiar - ma niezwykłą właściwość - jego serce może powiększyć się nawet dwukrotnie, jeśli zje solidny posiłek.
Czy cierpienie uszlachetnia? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć neurochirurg, psychoonkolog i bioetyk w ramach ostatniej już debaty z cyklu 'Uwolnij myślenie'.
10 tysięcy żurawi - tyle okazów naliczyli przyrodnicy na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. Jak informuje Michał Leszczyński - to więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.
Zdaniem naukowców z kanadyjskiego Queen`s University - to w jaki sposób ryba zostanie złapana, w dużej mierze zależy od jej osobowości.
Jak podaje WWF, co trzeci gatunek płazów i co czwarty gatunek ssaków jest zagrożony wyginięciem. Jak możemy przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków? Oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty - przekonuje organizacja.
Jedno z najważniejszych dzieł w historii nauki i ludzkości „Philosophiae naturalis principia mathematica” Isaaca Newtona zostało po raz pierwszy przetłumaczone i wydane w języku polskim. Przekład „Matematyczne zasady filozofii przyrody” wydała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Wraz z początkiem października zostaną podane nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - najpierw, 3 października, w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Dzięki wsparciu z funduszy unijnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstanie Weterynaryjne Centrum Badawcze (WCB). Projekt zakłada przede wszystkim adaptację pomieszczeń oraz zakup niezbędnej aparatury.
Po wielu staraniach profesorów z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przy wielkim zaangażowaniu JM Rektora, 8 lipca 2011 roku do zatoki Petunia przypłynął polski statek MS Horyzont II, który dostarczył materiały do budowy nowej poznańskiej stacji polarnej.
Jak wynika z prognoz, które opublikował tygodnik "Science" - pod koniec 2011 r. liczba ludzi na Ziemi może przekroczyć siedem miliardów.
Delfiny to niezwykłe organizmy - są wyposażone w mechanizmy, które umożliwiają im bardzo szybką regenerację po ataku rekina bez jakiejkolwiek pomocy medycznej. Ich zbadanie może przyczynić się do opracowania lepszej metody leczenia trudno gojących się ran u ludzi.
Najwięcej żubrów rodzi się zwykle pod koniec czerwca i na początku lipca. Bieszczadzcy leśnicy szacują, że w tym roku na świat może przyjść 25-30 cieląt - informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
Filipińscy i amerykańscy biolodzy odkryli siedem nieznanych dotąd gatunków ssaków - leśnych myszy na jednej z wysp Filipin. Jak podaje ScienceDaily - odkrycie przekonuje, że miejscowa fauna jest niezwykle bogata i należy ją chronić.
Żywa komórka ludzkiej nerki, którą podda się odpowiedniej modyfikacji może produkować światło laserowe - podaje "Nature Photonics".
Biolodzy z NASA stworzyli mapy fluorescencji chlorofilu, dzięki nim można z kosmosu obserwować zmiany dotyczące roślin.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności