Świat nauki (archiwalne artykuły)

Przekształcenie soku z winogron w wino jest dla drożdży dość stresującym zadaniem. Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że wyłączenie genów odpowiedzi na stres w komórkach drożdży pozwala poprawić możliwości fermentacyjne drożdży.
Odkryto dwa nowe warianty genów związane z chorobą Lou Gehriga czyli stwardnieniem zanikowym bocznym. Poznanie tych genów pomoże zrozumieć ścieżki molekularne zaangażowane w rozwój choroby - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Holandii.
Warianty genów o nazwach CLU i CR1 zwiększają ryzyko późnej postaci choroby Alzheimera - informują naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".
Co najmniej trzy ludzkie geny powstały dzięki mutacji niekodujących, "odpadowych" fragmentów DNA - informuje "New Scientist".
Gen o nazwie IKKE jest głównym czynnikiem kontrolującym otyłość u myszy. Usunięcie tego genu chroni zwierzęta przed nadwagą nawet mimo wysokotłuszczowej diety - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cell".
Gen Klotho, który opóźnia efekty starzenia, może również obniżać wysokie ciśnienie tętnicze. Wykazały to po raz pierwszy najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Oklahomy - czytamy w piśmie "Hypertension".
Udało się otrzymać komórki macierzyste od pacjentów cierpiących na wyjątkowo rzadką chorobę neurologiczną tzw. dysautonomię rodzinną - poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Opracowano nową, skuteczniejszą metodę sekwencjonowania genomu, w której analizuje się tylko te regiony DNA, które kodują białka. Nowy sposób będzie lepszy do badań rzadko występujących lub nowych wariantów genów powodujących choroby - tłumaczą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Do listy czterech osób z różnych rejonów świata, których pełną sekwencję genomu już znamy, dołączył przedstawiciel Korei nazwany symbolicznie AK1. Informację na temat DNA AK1 przedstawiono na łamach czasopisma "Nature". Badania materiału genetycznego ludzi z różnych zakątków świata pozwalają lepiej zrozumieć naszą etniczną różnorodność, a także warunkowaną genetycznie skłonność do różnych chorób.
Około miliona par w Polsce ma problemy z płodnością - leżą one zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn, u których jest to rosnący problem. Zadaniem genetyki jest rozwój technik wspomagających zapłodnienie. Osiągnięcia i sukcesy na skalę europejską m na tym polu kilka polskich klinik leczenia niepłodności.
Piękno nauki polega na tym, że rozwija się ona w sposób nieprzewidywalny. Za chwilę może zatem dojść do odkrycia, które całkowicie zmieni nasz pogląd na biologię czy fizykę. Dziś gdy do analizy DNA wystarczy jedna komórka, możemy sekwencjonować dowolne genomy.
Testy genetyczne pozwalają nie tylko diagnozować choroby, ale również przewidywać ich wystąpienie. Rynek firm wykonujących lub pośredniczących w wykonywaniu tego typu testów w Polsce pozostaje nieuregulowany.
Plany rozwoju Krajowego Biobanku i proces legislacji genetycznych testów molekularnych w Polsce - to główne zagadnienia polsko- brytyjskiego forum genetyki molekularnej, które we wtorek (2 czerwca) rozpocznie się w Warszawie. Podczas dwudniowego spotkania odbędą się warsztaty z biobankowania i konferencja dotycząca uregulowania zasad działalności laboratoriów molekularnych
Po raz pierwszy udało się wyhodować transgeniczne małpy, u których wstawiony sztucznie gen wbudował się całkowicie do ich DNA - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature".
Udało się wytłumaczyć dlaczego osoby chore na zespół Downa bardzo rzadko chorują na nowotwory. Kluczowa okazała obecność dodatkowej kopii genu o nazwie Dscr1 w materiale genetycznym chorych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności