Transgeniczne świecące małpy

Dział: Genetyka

Po raz pierwszy udało się wyhodować transgeniczne małpy, u których wstawiony sztucznie gen wbudował się całkowicie do ich DNA - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature".

Doktor Erika Sasaki z Centralnego Instytutu Zwierząt Doświadczalnych w Kawasaki wraz z zespołem stworzyła w pełni transgeniczne, nietypowe małpy. Zwierzęta posiadają w swoim genomie gen kodujący zielone fluorescencyjne białko, które świeci w ciemności. Małpy przekazują tę niesamowitą cechę potomstwu, co otwiera nowe pole badań dla naukowców.

Po raz pierwszy wyhodowano transgeniczne małpy w zeszłym roku i były to zwierzęta mające stanowić model choroby Huntingtona. Jednak dostarczony im z zewnątrz gen nie wbudowywał się całkowicie do ich DNA i nie był przekazywany potomstwu.

Dotychczas do większości badań biomedycznych używano transgenicznych myszy, które choć przyczyniły się do wielu ważnych odkryć, różnią się znacząco od człowieka. Wyhodowanie transgenicznych ssaków naczelnych to przełomowe odkrycie i nowe pole dla badań wielu poważnych chorób, zwłaszcza układu nerwowego - uważają naukowcy. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2009-05-28 21:26:06
Komentarze
 
Polityka Prywatności