Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Gdyby kobieta była serwerem www:
400 Bad Request - a gdzie bukiet kwiatów?
401 Unauthorized - mężatka
402 Payment Required - kolacja przy świecach
403 Forbidden - łapy precz!
404 Not Found - dzisiaj jestem za zakupach z koleżankami
405 Method Not Allowed - Nie, tylko nie anal!
406 Method Not Acceptable - ...tylko nie oral!
407 Proxy Auth. Required - muszę zapytać mamy
408 Request Timeout - Czy wiesz, ile czasu do mnie nie dzwoniłes?
409 Conflict - kim była ta wczorajsza blondynka?
410 Document Removed - Chcę rozwodu
411 Lenght Required - Co? I ty go uważasz za długiego?
412 Precondition Failed - Co? Nie masz prezerwatywy?
413 Request Entity Too Large - TAKI nie wejdzie!
415 Unsupported Media Type - Nie, tego do ust nie włożę!
500 Internal Server Error - miesiączka
501 Not Implemented - Jeszcze nigdy tak nie próbowałam
502 Bad Gateway - Bleee!
503 Service Unavailable - Boli mnie głowa
504 Gateway Timeout - Już skończyłeś
.            

Różnice między fotografią analogową i cyfrową

Rozmiar: 3536 bajtówRozmiar: 3070 bajtów





[1] POBÓR ENERGII
Aparaty tradycyjne pracują często latami na jednej baterii, a niektóre starsze modele w ogóle obywają się bez prądu. Tymczasem cyfraki, a szczególnie modele kompaktowe, zużywają dużo energii. Zabawa zoomem, ustawianie ostrości, błądzenie po rozbudowanym menu, kadrowanie za pomocą wyświetlacza LCD czy wreszcie oglądanie wykonanych zdjęć na wbudowanym ekranie bardzo szybko rozładowują akumulatorki. Przy zakupie aparatu cyfrowego należy więc zwrócić uwagę na typ potrzebnych baterii.

[2] SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA
Większość popularnych aparatów cyfrowych po przesunięciu włącznika ciągle jeszcze potrzebuje kilku sekund na osiągnięcie stanu gotowości do pracy. Ustawienie ostrości w niekorzystnych warunkach może zabrać jeszcze więcej czasu. To wszystko odbywa się dużo wolniej niż w modelach analogowych.

[3] AKCESORIA I ZŁĄCZA
Najtańsze cyfrówki nie są przeważnie wyposażone w złącza do podłączenia dodatkowego osprzętu. Kupując model do 1500 złotych, zapomnijmy o podłączeniu zewnętrznej lampy błyskowej, a najlepiej zapomnijmy o używaniu lampy w ogóle,bo wbudowana przeważnie daje sobie radę z oświetleniem osób oddalonych o co najwyżej trzy metry. Wiele prostych modeli nie pozwala także na montaż fi ltrów na obiektywie czy dołączanie nasadek pozwalających uzyskać szerszy kąt widzenia lub przybliżających oddalone obiekty.

[4] CZUŁOŚĆ ISO
Aby móc z ręki robić zdjęcia przy słabym świetle, w aparatach analogowych stosuje się fi lmy o wyższej czułości. W cyfrakach ten efekt uzyskujemy, wciskając po prostu przycisk (najprostsze modele regulują ten parametr automatycznie). Z reguły standardową czułość 100 możemy zwiększyć do ISO 800. Niestety, tak jak na błonach fi lmowych, za wyższą czułość płacimy pojawieniem się na zdjęciach szumu, czyli kolorowych kropek.

[5] POJEMNOŚĆ PAMIĘCI
Najpopularniejsze dzisiaj karty pamięci o pojemności od 128 do 512 MB wystarczą na zrobienie nawet kilkuset zdjęć w zależności od ustawionej rozdzielczości
stopnia kompresji. Jeśli jednak w trakcie egzotycznych wakacji okaże się, że źle się obliczyliśmy i miejsce na karcie fl ash się skończyło, nie liczmy na to, że uda nam się kupić następną w pobliskim kiosku. Karty pamięci są dużo droższe od tradycyjnych fi lmów małoobrazkowych i trudno dostępne w popularnych miejscowościach wakacyjnych.

[6] BALANS BIELI
Choć istnieją specjalne fi lmy i fi ltry do fotografowania w świetle żarowym lub jarzeniowym, to amatorzy praktycznie z nich nie korzystają, godząc się na nieco nienaturalne kolory skóry przy sztucznym oświetleniu. W aparatach cyfrowych mamy możliwość korygowania barwy światła za pomocą regulacji balansu bieli. Nawet najprostsze cyberkompakty pozwalają wybrać między światłem żarowym (incandescent), jarzeniowym (fl uorescent),bezpośrednim światłem słonecznym w południe (sunlight), pochmurnym dniem (cloudy), cieniem w słoneczny dzień (shadow) i lampą błyskową (fl ash).

[7] PUNKT WIDZENI
ANiektóre aparaty cyfrowe wyposażone są w ruchome wyświetlacze lub mają przegubowe konstrukcje z obracanym w poziomie obiektywem. Za pomocą takich konstrukcji możemy fotografować z nietypowych, ale wygodnych pozycji – na przykład trzymając aparat ponad głowami tłumu. Robiąc zdjęcie owadom, nie musimy już więcej kłaść się na ziemi.

[8] BEZ ŁASKI LABORANTA
Nie możesz się dogadać z pracownikami labów, którzy robiąc odbitki, nie potrafi ą zrozumieć Twoich intencji? Dzięki technologii cyfrowej sam wprowadzisz wszelkie korekty na domowym komputerze i wydrukujesz fotografi ę na drukarce optymalizowanej specjalnie do potrzeb drukowania zdjęć. Przed Tobą ocean możliwości oferowanych przez programy grafi czne i specjalne fi ltry.

[9] KONIEC BAŁAGANU
Nigdy wcześniej nie można było szybciej wyszukiwać zdjęć. Na jednej płycie CD zmieści się nawet do kilkuset fotografi i, a na DVD do kilku tysięcy. Popularne programy katalogujące pozwolą szybko znaleźć wybraną scenę. Nigdy więcej żmudnego przeszukiwania zakurzonych albumów.

[10] CYFROWE LUSTRZANKI
Jeśli mamy kolekcję dobrych obiektywów, zainteresujmy się cyfrowymi lustrzankami tej samej fi rmy, co nasz „analog”, by nadal korzystać z posiadanego osprzętu. Uwaga! Matryca w lustrzankach cyfrowych ma mniejsze rozmiary niż klatka fi lmu małoobrazkowego. Oznacza to, że obiektywy szerokokątne będą miały o połowę mniejszy kąt widzenia, ale za to teleobiektywy zwiększą swój zakres o tę samą wartość.

K. W., Piotr Dębek



Nowy miesięcznik o fotografii cyfrowej już w kioskach


Rozmiar: 6589 bajtów

Zaprenumeruj na stronie kiosk.chip.pl

DLACZEGO APARATY CYFROWE POTRZEBUJĄ INNYCH OBIEKTYWÓW


Rozmiar: 3468 bajtów

DROGA ŚWIATŁA DO FILMU
Tradycyjne obiektywy są tak konstruowane, by ostatnia soczewka rzucała obraz ukośnie na boczne obszary klatki fi lmu. Dla negatywu i slajdu nie stanowi to problemu. Matryca jest jednak znacznie mniejsza, a ponadto gorzej rejestruje światło padające pod kątem innym od prostego.




Rozmiar: 3323 bajtów
DROGA ŚWIATŁA DO MATRYCY
Od niedawna projektowane są specjalne obiektywy konstruowane z myślą o lustrzankach cyfrowych. Ich ostatnie soczewki wysyłają obraz prostopadle do elementu rejestrującego. Takie zoptymalizowane dla cyberlustrzanek obiektywy są oznaczane na przykład jako Digitally Integrated (seria Di fi rmy Tamron) lub DX (fi rmy Nikon).