Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy odkryli w Grecji kilkadziesiąt starożytnych grobów sprzed ponad 2500 lat z bogatym wyposażeniem na cmentarzysku koło Salonik - informuje agencja Associated Press.
Ponad 1,2 mln euro kosztować będzie realizacja nowatorskiego projektu rekultywacji kompleksu stawów Arturówek, jednego z głównych terenów rekreacyjnych dla mieszkańców Łodzi. Po raz pierwszy wykorzystane zostaną przy tym technologie ekohydrologiczne.
W nocy z wtorku na środę, będzie można podziwiać złączenie jasnego Jowisza z Księżycem, będącym pięć dni przed pełnią - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Nieznane dotąd baptysterium i kilkaset monet z brązu odkryli polscy archeolodzy podczas dziesiątego sezonu badań archeologicznych w Marei, mieście położonym 45 km na południowy-zachód od Aleksandrii.
28 września 1939 r. Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie sowiecko-niemiecki układ "O granicach i przyjaźni", który potwierdzał dokonanie przez oba totalitarne państwa rozbioru Polski.
W nocy z wtorku na środę, będzie można podziwiać złączenie jasnego Jowisza z Księżycem, będącym pięć dni przed pełnią - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Współczesne życie bez tworzyw sztucznych byłoby bardzo trudne. Zaspokajają one liczne potrzeby, a przy okazji pozwalają na zaoszczędzenie zasobów naturalnych Ziemi. Nie zmienia to faktu, że plastikowe odpady stanowią duży problem dla środowiska naturalnego. Z tym wyzwaniem zmierzyli się naukowcy z brytyjskiego koncernu Symphony Environmental, znajdując rozwiązanie w postaci innowacyjnego dodatku d2w.
Pobieranie i zapładnianie wielu komórek, diagnostyka preimplantacyjna, ścisły nadzór nad ośrodkami zajmującymi się leczeniem niepłodności - te zapisy zdaniem ekspertów powinny znaleźć się w ustawie o in vitro. Restrykcyjna ustawa nie tylko zmniejszy skuteczność leczenia niepłodności, ale także zwiększy jego koszty - przekonywali uczestnicy konferencji na temat in vitro, która odbyła się w Warszawie.
Amerykański pojazd marsjański Spirit utknął w piaskach Czerwonej Planety i być może nigdy nie wydostanie się z tej pułapki. Taką pesymistyczną prognozę przedstawił John Callas ,kierujący pracami pojazdu i jego "bliźniaka" Opportunity w siedzibie agencji badań kosmicznych NASA.
Ołów szkodzi rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu małych dzieci- nawet w dawkach uznawanych za bezpieczne - informuje pismo "Archives of Diseases in Childhood".
Dzięki analizom fragmentu skóry dinozaura naukowcy mogli w przybliżeniu zrekonstruować jej strukturę. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the Royal Society B".
US Navy eksperymentuje z produkcją paliwa z wody morskiej, aby zapobiec globalnemu ociepleniu i trudnościom z zaopatrzeniem w paliwo lotnicze - informuje "New Scientist".
Nasza galaktyka Droga Mleczna pomyślnie przetrwa zderzenia z karłowatymi galaktykami-satelitami i nie zostanie rozerwana na części.
Ruszyła druga edycja konkursu "Henkel - zielone granty", w którym szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i samorządowe mogą wygrać fundusze na realizację projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Do zdobycia jest łącznie 20 grantów po 5 tysięcy złotych każdy.
Węgierskie sikory bogatki potrafią się żywić zimującymi w tamtejszych jaskiniach nietoperzami - informuje pismo "Biology Letters".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności