Świat nauki (archiwalne artykuły)

Opracowano nowy polimer zawierający dwie różne pochodne azowe. Nowy materiał, wykorzystany jako nośnik informacji, umożliwia zapis nawet 20 razy większej ilości danych, jakie mieszczą się na tradycyjnej płycie DVD, donosi "Journal of Materials Chemistry".
Jeśli chodzi o kształtowanie ekosystemu afrykańskiej sawanny, to kojarzone z nią majestatyczne zwierzęta - lwy, słonie czy żyrafy - są tylko płotkami. Prawdziwymi rekinami tego krajobrazu okazują się niepozorne termity - informują ekolodzy w internetowym wydaniu pisma "PLoS Biology".
Supertwarde narzędzie ścierne, które może służyć zarówno do szlifowania elementów samolotów, jak i implantów medycznych opracowali naukowcy z krakowskiego Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. Za swoją technologię otrzymali m.in. złoty medal podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik - Brussels Innova 2009.
Nie podnoszenie i odbudowa wałów przeciwpowodziowych, ale przywracanie rzekom terenów zalewowych, odtwarzanie terenów podmokłych i bagien pomoże zapobiegać powodziom - wynika z ekspertyzy hydrologa dr. Janusza Żelazińskiego.
Jak to się stało, że ptaki nauczyły się latać? Czy wykształcały tę umiejętność skacząc z drzew, czy raczej próbując oderwać się od ziemi? Narodziny lotu u wczesnych ptaków to jedna z najgorętszych debat współczesnej paleontologii.
Masowa hodowla zwierząt odpowiada za 18 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych i sprzyja ocieplaniu klimatu - to główny wniosek raportu zaprezentowanego w piątek w Katowicach przez stowarzyszenie Klub Gaja.
Znacznik fluorescencyjny, który umożliwi obserwowanie kolagenu i elastyny - głównych składników sieci białek łączących komórki organizmu - w żywych tkankach, opracowali badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), we współpracy z naukowcami z USA.
Powodzi nie da się całkowicie uniknąć, można jedynie łagodzić ich skutki. Przy dużych wezbraniach rzek nie pomogą zbiorniki retencyjne; lepiej jest unikać osiedlania się na terenach zalewowych - uważa hydrolog z Politechniki Warszawskiej.
Amerykańscy specjaliści wojskowi zbudowali urządzenie do lokalizacji i uzyskiwania informacji od górników, którzy zostali zasypani lub odcięci od świata w kopalni.
Specjaliści amerykańscy w dziedzinie nanotechnologii stworzyli i zaprogramowali robota wielkości jednej molekuły, mogącego samodzielnie przemieszczać się w dwuwymiarowej przestrzeni.
Archeolodzy prowadzący prace badawcze w twierdzy Skopsko Kale w Skopje, stolicy Macedonii, odnaleźli skrzynię z największym skarbem złotych i srebrnych monet, jaki został odnaleziony na terenie kraju.
50 naczyń, zestaw form odlewniczych, tygiel oraz kamienne przedmioty o charakterze cyzelerskim odkryli na terenie pradziejowego cmentarzyska w Wartosławiu (woj. wielkopolskie) archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Chińscy archeolodzy poinformowali o postępach prac wykopaliskowych, prowadzonych na stanowisku koło Xi'an, stolicy prowincji Szensi w środkowych Chinach, gdzie znajduje się grobowiec pierwszego cesarza Chin i słynne figury Armii z Terakoty - informuje serwis internetowy People's Daily Online.
Aktywność genów Hox stanowi rodzaj nawigacji dla różnicujących się komórek macierzystych, dostarcza informacji o położeniu komórek w rozwijającym się organizmie oraz o rodzaj tkanki jaką mają w przyszłości stworzyć - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "PLoS Biology".
Nasza planeta traci zbyt dużo gatunków zwierząt i roślin - alarmują autorzy raportu ONZ opartego na analizie około 500 recenzowanych artykułów naukowych. Gatunki znikają zanim jeszcze naukowcy zdążą je dokładnie zbadać i poznać.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności