
Technik szwedzkiego radia złamał kod dźwiękowy wuwuzeli co pozwoli na skuteczne filtrowanie dźwięku i wyłączenie go z transmisji radiowych i telewizyjnych.

Niemal dwa miliony lat temu nasi przodkowie zaczęli się żywić krokodylami, żółwiami i rybami, co miało duże znaczenie dla losów ich potomków- wynika z badań opublikowanych przez pismo 'Proceedings of the National Academy of Science (PNAS).

W amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opracowano prototyp nowego, dokładniejszego systemu prognozowania tsunami.

Siedem młodych fok szarych wypuścili we wtorek do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.

Szacuje się, że w 2009 roku w Polsce sprzedano prawie 16 mln tuszów i tonerów do drukarek. Co stało się z tak ogromną liczbą zużytych pojemników? Większość trafiła na wysypiska.

Według "New York Timesa" geolodzy amerykańscy i przedstawiciele Pentagonu odkryli w Afganistanie ogromne złoża surowców mineralnych, m.in. żelaza, miedzi, złota i litu, które mogą uczynić ten kraj jednym z najbardziej dochodowych ośrodków przemysłu wydobywczego.

Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.

Mobilnego robota przypominającego rybę budują trzej inżynierowie - absolwenci Politechniki Krakowskiej. "CyberRybę" zaprezentowali w piątek w Poznaniu podczas targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska.

Polimerowa wersja wytwarzanych przez organizm białek odpornościowych działa podobnie do oryginału - informuje "Journal of the American Chemical Society".

Im więcej wody pozostanie w lasach - w glebie, mokradłach lub małych zbiornikach wodnych - tym mniejsze będzie ryzyko powodzi - przekonywali w środę uczestnicy spotkania poświęconego małej retencji wodnej na terenach leśnych.

Urząd Starożytności Izraela poinformował o znalezisku archeologicznym sprzed 3500 lat w północnej części kraju - donosi serwis internetowy Jerusalem Post.

Szkielet dinozaura sprzed 72 mln lat, z czaszką ozdobioną trzema wielkimi rogami, odnaleziono w Meksyku - informuje serwis Discovery News. Zdaniem naukowców, zwierzę miało najdłuższe rogi spośród poznanych dinozaurów.

Archeolodzy odnaleźli grobowiec wysokiego dostojnika z czasów XIX Dynastii władców panujących w Górnym i Dolnym Egipcie w latach 1292-1186 r. p.n.e. Lokalizacja budowli pozostawała nieznana od 125 lat - informuje serwis internetowy Heritage Key.

Zespół archeologów odkrył na stanowisku w północnym Pakistanie gliniane artefakty i groby pochodzące z XVII w. p.n.e. - donosi pakistański serwis internetowy The News.

Archeolodzy poszukują na rynku w Oświęcimiu reliktów dawnego ratusza i przedwojennej studni - poinformowała we wtorek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.