
Kości największego szczura, jakiego zna nauka, ważącego około sześciu kilo, odkryto podczas wykopalisk w Timorze Wschodnim, na północ od Australii - informuje strona australijskiej agendy zajmującej się badaniami, Commonwealth Scientific and Research Organisation (CSIRO)

Europejskie Obserwatorium Południowe ESO zaprezentowało spektakularne zdjęcie masywnej gwiazdy WR 22 i jej otoczenia w Mgławicy Carina. WR 22 należy do najmasywniejszych znanych gwiazd.

Pojedynczy gen decyduje o wrodzonej umiejętności oddychania i sprawia, że dziecko robi pierwszy wdech - informuje "New Scientist".

Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a astronomowie zaobserwowali gwiazdę, która porusza się trzykrotnie szybciej niż Słońce. Na dodatek gwiazda ta mogła powstać w nieprawdopodobnie kosmicznym zbiegu okoliczności.

Im więcej czasu spędzonego w pozycji siedzącej, tym wyższe ryzyko śmierci - informuje "American Journal of Epidemiology".

Nanocząsteczki obecne w bluszczu pospolitym mogą lepiej chronić przed UV niż nanocząsteczki tlenków metali stosowane powszechnie w kosmetykach przeciwsłonecznych - informuje serwis internetowy EurekAlert. Są też znacznie bezpieczniejszą alternatywą.

W Centrum Badania Ciężkich Jonów im. Helmholtza w niemieckim Darmstadt odbyła się uroczystość nadania nazwy „Copernicium” odkrytemu w tym ośrodku pierwiastkowi 112.

Ostatnie sześć miesięcy upłynęło pod znakiem dobrej passy polskich archeologów prowadzących badania w kraju i za granicą. Oprócz spektakularnych odkryć podsumowano kilka dużych, wieloletnich projektów badawczych.

Rośliny dysponują specyficznym rodzajem pamięci, która jest wyrazem pewnej formy inteligencji - odkrył zespół naukowców kierowany przez prof. Stanisława Karpińskiego z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W trakcie remontu zabytkowych piwnic na warszawskiej Starówce odkryto kilkusetletni skarb. Znalezisko składa się z drobnych przedmiotów, najstarszy pochodzi z 1663 r., a najmłodszy z 1702 r. - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.

Na dachu Centrum Nauki Kopernik powstanie ogród. Znajdą się w nim ścieżki przypominające wzory rzeźbione w glebie podczas procesów erozyjnych przez wodę i wiatr, fontanna wzorowana na modelu białka błonowego oraz nadwiślańska roślinność. Otwarcie ogrodu - wiosną przyszłego roku.

Nowy rodzaj włókien można wykorzystać między innymi do produkcji tkanin odbierających i wytwarzających dźwięki - informuje pismo "Nature Materials".

Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych opracowała specjalną automatyczna paralotnię z systemem GPS. Służy ona do dostarczania żołnierzom w polu leków i krwi - poinformowały portale technologiczne i militarne.

Pelargonie i osiki lepiej się rozwijają, jeśli umieści się je w środowisku wygaszającym fale radiowe. Studium o takich wnioskach, stanowiące efekt 20 letniej pracy botanika-amatora, opublikowało prestiżowe pismo International Journal of Forestry Research - poinformował portal Daily Tech.

Przygotowanie optymalnego modelu transferu i komercjalizacji innowacji do gospodarki - to zadanie, które postawiła przed sobą Sylwia Badowska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Młoda badaczka diagnozuje stan wdrożeń innowacyjnych produktów w firmach i definiuje zakres współpracy firm z instytucjami naukowo-badawczymi z regionu pomorskiego.