Świat nauki (archiwalne artykuły)

Choć słoniom niestraszne są wybuchy dynamitu, to jednak zwierzęta te wyraźnie zmieniają swoje zachowanie, kiedy mogą dzięki temu uniknąć spotkania z ludźmi. O wynikach badań słoni, które żyją w rejonie wydobycia ropy w Afryce Środkowej, informuje serwis "New Scientist".
Rzepak GMO rośnie w stanie dzikim w USA. Nie tylko uwolnił się spod jakiejkolwiek kontroli, ale i krzyżuje się między sobą, tworząc odmiany nieznane w naturze - alarmuja naukowcy w ostatniej edycji miesięcznika Nature.
Kobiety, które cierpią z powodu silnych bólów miesiączkowych mogą mieć zmiany strukturalne w obszarach mózgu związanych m.in. z odbiorem bodźców bólowych oraz emocjonalną reakcją na nie - wynika z badań, o których informuje pismo "Pain".
Zróżnicowane cechy fizyczne psów zakodowane są w niewielkiej liczbie obszarów w psim genomie - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science - Biology".
Brytyjski tygodnik "New Scientist" pisze, że nauka światowa stworzyła sztuczny intelekt, który analogicznie do organizmów biologicznych jest zdolny do samodzielnej ewolucji.
Ekolog Dominik Dobrowolski, który 1 lipca wyruszył z Gdyni rowerem dookoła Bałtyku, aby zachęcić ludzi do segregacji śmieci, dotarł do Szwecji. Polak twierdzi, że nawet w czystej Skandynawii jest jeszcze w tej dziedzinie wiele do zrobienia.
Spektakularnego odkrycia, tłumaczącego niezrozumiałe dotąd mechanizmy związane z komórkowym łańcuchem przekazywania energii i ochroną przed wolnymi rodnikami, dokonał zespół młodych naukowców z Zakładu Biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jeżeli zostaną wprowadzone niezbędne zmiany legislacyjne oraz nastąpi konieczny rozwój sieci energetycznych, to pierwszych morskich farm wiatrowych możemy się spodziewać w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat - uważają eksperci Frost & Sullivan.
Urządzenie będące "odwrotnością" lasera zamiast wzmacniać światło ma je całkowicie pochłaniać - informuje "New Scientist". Związane z tym zjawiskiem eksperymenty przeprowadzają badacze z Yale University. Oczekują oni, że wyniki ich prac będą wykorzystane m.in. w telekomunikacji.
Na zwykłych telefonach komórkowych znajduje się niebezpieczna dla zdrowia ilość różnych bakterii - ustalili brytyjscy naukowcy, którzy zbadali rozmazy zdjęte z 30 "komórek" - informuje dziennik "Daily Telegraph".
Po fazie ochłodzenia ocieplenie klimatu w Arktyce odbywa się w szybkim tempie. Taki wynik przyniosła rekonstrukcja wahań temperatury w tym regionie Ziemi w minionych 400 latach, której dokonali naukowcy Ośrodka Badań Ekologicznych im. Hermanna von Helmholtza we wschodnioniemieckim mieście Halle oraz Rosyjskiej Akademii Nauk.
Trwają prace nad nową technologią przekształcania dwutlenku węgla (CO2) w polimery, popularnie nazywane plastikami. Prawdopodobnie już za 24 miesiące, na rynek trafią pierwsze opakowania wytworzone z jednego z najbardziej znanych i "nielubianych" gazów na Ziemi - informuje "Chemistry World".
Kości największego szczura, jakiego zna nauka, ważącego około sześciu kilo, odkryto podczas wykopalisk w Timorze Wschodnim, na północ od Australii - informuje strona australijskiej agendy zajmującej się badaniami, Commonwealth Scientific and Research Organisation (CSIRO)
Europejskie Obserwatorium Południowe ESO zaprezentowało spektakularne zdjęcie masywnej gwiazdy WR 22 i jej otoczenia w Mgławicy Carina. WR 22 należy do najmasywniejszych znanych gwiazd.
Pojedynczy gen decyduje o wrodzonej umiejętności oddychania i sprawia, że dziecko robi pierwszy wdech - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności