
"Wielkim Wybuchem", multimedialnym spektaklem o początkach Wszechświata i historii nauki w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke, rozpoczęła się w piątek wieczorem inauguracja Centrum Nauki Kopernik.

Japoński koncern Toyota i włoski Fiat są liderami, jeśli chodzi o ograniczanie emisji CO2 przez auta - wynika z opublikowanego w czwartek w Brukseli raportu stowarzyszenia "Transport and Environement" (T&E).

Anna Wierzbicka, Tomasz Guzik i Tadeusz Marek Krygowski zostali laureatami tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywanych "polskimi Noblami". Każde z nich dostanie 200 tys. zł. Ceremonię rozdania nagród zaplanowano na 8 grudnia.

Cofanie zegarów na zimę jest szkodliwe dla zdrowia, marnuje energię, zwiększa zanieczyszczenie środowiska. Naukowcy uważają, że ukrócenie tej praktyki może przynieść wymierne korzyści zarówno naszym organizmom jak i planecie - informuje Reuters.

Nowa sieć szerokopasmowej telefonii w okolicach Mount Everestu w Nepalu pozwoli himalaistom przesyłać pliki wideo i surfować po internecie z najwyższego szczytu Ziemi - poinformowała w piątek nepalska firma telekomunikacyjna.

W chińskim ośrodku naukowo-badawczym skonstruowano najszybszy na świecie superkomputer - informują w czwartek światowe media. Chińczycy odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.

Dlaczego niektórym wystarczy zaledwie kilka godzin snu, a inni, aby prawidłowo funkcjonować muszą przespać pół życia? Naukowcy twierdzą, że wszystko zależy od genów.

Nadtlenek triacetonu (TATP) - trudno wykrywalny materiał wybuchowy, którego próbowali używać terroryści w zamachach na samoloty, będzie wykrywalny nawet przenoszony w ubraniu czy butach. Uczeni z University of Illinois w USA zbudowali ręczny czujnik zapachowy, który wkrótce znajdzie się na lotniskach. Poza TATP będzie on także wykrywał substancje trujące - poinformowało pismo Science.

Najłatwiej zmienia się młody mózg, niektóre zmiany organizacji neuronów są możliwe tylko we wczesnym dzieciństwie - informują naukowcy z USA i Izraela na łamach pisma "Current Biology".

Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkrył zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi.

Elektryczne i hybrydowe samochody, mobilne roboty i elektroniczny pies znajdą się wśród technologicznych ciekawostek, prezentowanych w czwartek podczas drugiej edycji Dnia Nauki i Techniki, organizowanego w Gliwicach przez miejscowy Techopark.

Trwa rejestracja uczestników IX Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków, która odbędzie się w Toruniu od 11 do 14 listopada. Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać swój udział w konferencji.

Superkomputer Anton zbada zmiany w trójwymiarowej strukturze białek w ciągu milisekundy - ponad stukrotnie szybciej niż zrobiono to w poprzednich uznanych za rekordowe, badaniach - pisze Nature.

Król dinozaurów - Tyrannosaurus rex - nie polował wyłącznie na inne gatunki dinozaurów; zjadał również swoich braci - uważają amerykańscy paleontolodzy. Naukowcy odkryli na kościach T. rexa ślady ugryzień pozostawione przez inne osobniki tego samego gatunku.

Powszechny w Polsce zwyczaj palenia śmieci w piecach domowych jest nielegalny i bardzo szkodliwy dla zdrowia - przypominali w piątek w Katowicach ekolodzy z grupą dzieci. Happening zorganizowano w ramach rozpoczynającej się kampanii "To nie krasnoludki palą śmieci!".