Świat nauki (archiwalne artykuły)

Stronę internetową z kamerą transmitującą obraz z miejsca dokarmiania dzikiej zwierzyny uruchomiło w piątek nadleśnictwo Strzałowo w Puszczy Piskiej. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można obserwować mazurską przyrodę - podała dyrekcja lasów w Olsztynie.
Naukowcy z uniwersytetu w Reading badają związek między obrazem mózgu a zdolnościami przydatnymi na wysokich stanowiskach - informuje serwis "BBC News/Business".
Z inicjatywy Lasów Państwowych, trzy filmy przyrodnicze zostały opracowane z wykorzystaniem audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną.
Wzrost poziomu dwutlenku węgla i temperatury na przełomie paleocenu i eocenu 56,3 mln lat temu spowodował przyspieszenie ewolucji lasów deszczowych. Wskutek globalnego ocieplenia więcej przybywało nowych roślin niż ich znikało - informuje pismo Nature.
Po rozbudowie i modernizacji 12 listopada uruchomiono Rezerwat Archeologiczny w Gieczu (Wielkopolskie). Miejsce to zostało przystosowane do nowoczesnej nauki najdawniejszej historii.
Znaleziono najstarszy okaz skamieniałej krewetki, sprzed ok. 360 mln lat, która zachowała się wraz z mięśniami. Znalezisko pochodzi z terenu Oklahomy i wnosi nową wiedzę nt. ewolucji skorupiaków - informuje strona Kent State University.
Wirtualny alkomat - internetowy test na trzeźwość - oferuje firma webroot jako "wtyczkę" do popularnych przeglądarek. Chodzi o to, by nie kompromitować się w sieci po pijanemu.
Cienkie jak papier zwijane w rulon wyświetlacze albo szyba samochodowa, która w razie potrzeby staje się ekranem - to możliwe - przekonują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, pracujący nad układami elektronicznymi z tworzyw sztucznych.
Mózgi ludzkich i neandertalskich noworodków były bardzo podobne. Różnice zwiększały się dopiero w trakcie rozwoju - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
"Wielkim Wybuchem", multimedialnym spektaklem o początkach Wszechświata i historii nauki w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke, rozpoczęła się w piątek wieczorem inauguracja Centrum Nauki Kopernik.
Japoński koncern Toyota i włoski Fiat są liderami, jeśli chodzi o ograniczanie emisji CO2 przez auta - wynika z opublikowanego w czwartek w Brukseli raportu stowarzyszenia "Transport and Environement" (T&E).
Anna Wierzbicka, Tomasz Guzik i Tadeusz Marek Krygowski zostali laureatami tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywanych "polskimi Noblami". Każde z nich dostanie 200 tys. zł. Ceremonię rozdania nagród zaplanowano na 8 grudnia.
Cofanie zegarów na zimę jest szkodliwe dla zdrowia, marnuje energię, zwiększa zanieczyszczenie środowiska. Naukowcy uważają, że ukrócenie tej praktyki może przynieść wymierne korzyści zarówno naszym organizmom jak i planecie - informuje Reuters.
Nowa sieć szerokopasmowej telefonii w okolicach Mount Everestu w Nepalu pozwoli himalaistom przesyłać pliki wideo i surfować po internecie z najwyższego szczytu Ziemi - poinformowała w piątek nepalska firma telekomunikacyjna.
W chińskim ośrodku naukowo-badawczym skonstruowano najszybszy na świecie superkomputer - informują w czwartek światowe media. Chińczycy odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności