Świat nauki (archiwalne artykuły)

Geminidy - pierwsze meteory z jednego z najaktywniejszych rojów meteorów - już dziś i przez kilka najbliższych nocy będą widoczne na naszym niebie.
W odpowiedzi na zmieniający się klimat, w obawie przed prognozowanym nasileniem tornad - japońscy naukowcy stworzyli symulator tornada. Sprawdzi ono wytrzymałość budynków na ekstremalne warunki atmosferyczne, które występują tam dość często. Ostatnie, rekordowo gorące lato doprowadziło do 170 zgonów spowodowanych udarem słonecznym. Wysokie temperatury zwiastują zwiększoną liczbę silnych tornad, które mogą przejść niebawem przez kraj.
Astronomowie odkryli, że małe, słabe gwiazdy, znane jak czerwone karły, są liczniejsze niż do tej pory sądzono. Na tyle liczne, że całkowita liczba gwiazd we wszechświecie może być nawet trzy razy większa od dotychczasowych szacunków.
Modelowe eksperymenty, odkrywające tajemnicę diamentów, choć nie działy się "na prawdę", umożliwią stworzenie nowoczesnych materiałów polerskich, dzięki którym w prostszy sposób będzie można wygładzać syntetyczne polikrystaliczne diamenty. Technologia ta jest kluczowa dla nowoczesnej elektroniki - informuje "Nature Materials".
Najnowsze odkrycia w jednej z australijskich jaskiń dowodzą, że to ludzie 40 tys. lat temu doprowadzili do wyniszczenia dawnej fauny Australii - informują naukowcy na łamach naukowego tygodnika "PNAS".
Wprowadzenie opłat za foliowe torby na zakupy w Chinach sprawiło, że ich zużycie zmniejszyło się w tym kraju o połowę - wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu, o której informuje serwis Science Daily.
Ręczny radar, stosowany przez policjantów do kontroli prędkości może po niewielkich modyfikacjach wykrywać elementy ładunków wybuchowych u zamachowców - samobójców - informuje "New Scientist".
Atomowy autobus zainaugurował w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim swoją podróż po Polsce. W ciągu dwóch tygodni to mobilne laboratorium odwiedzi 12 ośrodków akademickich propagując wiedzę o energetyce jądrowej.
Obserwacje Disneylandu okiem naukowca nasuwają wniosek, że ludzka kreatywność ewoluowała nie w reakcji na dobór płciowy, lecz jako narzędzie pomagające nawiązywać więzi między rodzicami a dziećmi. Pomaga też przekazywać tradycje oraz płynącą z kultury wiedzę - informuje "International Journal of Tourism Anthropology".
Przedstawiciele 13 krajów, w których na wolności żyją jeszcze tygrysy, podpisali we wtorek w Petersburgu deklarację w sprawie ochrony tych wielkich kotów, zagrożonych wyginięciem.
Nowe bodźce dotykowe stymulują komórki macierzyste w rdzeniu kręgowym dorosłych ssaków do podziałów i różnicowania w neuron - informują naukowcy z Izraela i USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry".
Laserowa kamera może robić nawet zdjęcia obiektów umieszczonych za rogiem - informuje serwis "BBC News/Technology".
Stronę internetową z kamerą transmitującą obraz z miejsca dokarmiania dzikiej zwierzyny uruchomiło w piątek nadleśnictwo Strzałowo w Puszczy Piskiej. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można obserwować mazurską przyrodę - podała dyrekcja lasów w Olsztynie.
Naukowcy z uniwersytetu w Reading badają związek między obrazem mózgu a zdolnościami przydatnymi na wysokich stanowiskach - informuje serwis "BBC News/Business".
Z inicjatywy Lasów Państwowych, trzy filmy przyrodnicze zostały opracowane z wykorzystaniem audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności