
Oceni jakość głosu i mowy on-line - aplikacja stworzona przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, ze szczególną dedykacją dla tych, którym została usunięta krtań lub którzy mają wady wymowy.

Małe jest wielkie? Tak! Maleńki robot pływający w wodzie, może stać się wielkim osiągnięciem na drodze ku urządzeniom, które naprawią ludzki organizm od środka - podaje "New Scientist".

Centrum Nauki Kopernik będzie miało konkurencję na Śląsku. W ciągu kilku lat ma powstać Centrum Nauki Skłodowska-Curie w Katowicach.

Jak informuje "SpaceWeather" - astronomowie zaobserwowali najsilniejszy od ponad czterech lat wybuch na Słońcu. W ciągu najbliższych godzin materia z eksplozji dotrze do Ziemi i spowoduje, że zorze polarne będą bardziej intensywne, a nawet widoczne z terenu naszego kraju.

Proces zasypiania nie jest gwałtowny, lecz rozłożony w czasie, i choć nam samym ciężko jest uchwycić moment, w którym przechodzimy w stan snu, często zdarza się, że jesteśmy świadkami dziwnych zjawisk, subiektywnych doznań rozgrywających się na granicy snu i jawy.

Pewien naukowiec z Perth w Australii odkrył niemal dwa tysiące potencjalnych stanowisk archeologicznych na terenie Arabii Saudyjskiej, siedząc przy swoim komputerze. Korzystał jedynie z dostępnych w internecie zdjęć satelitarnych. Próbuje przekonać innych badaczy, że komputer, to wystarczające narzędzie do pracy.

Wirtualne laboratorium kolejowe, stworzone przez hiszpańskich naukowców, ma zapobiegać i likwidować zjawisko wibracji na liniach kolejowych, tramwajowych i w metrze.

Inżynierowie z Gliwic skonstruowali niezwykły pojazd - bezzałogowy samolot obserwacyjny FlyEye, który posiada unikatowe właściwości startu i lądowania. Obecnie jest już wykorzystywany przez polskie wojsko.

Ciekawe zachowanie pająka z Madagaskaru udało się sfilmować. Kryje się on w zawieszonych na krzakach muszlach ślimaków, w obawie przed drapieżnikami.

To pierwsza taka publiczna deklaracja polskich naukowców. Wykładowcy z Politechniki Warszawskiej sprawdzą i uzupełnią hasła internetowej encyklopedii w zakresie technologii informacyjnej.

Ptaki, które zamieszkują skażone tereny w okolicach czarnobylskiej elektrowni, mają o 5% mniejsze mózgi niż ptaki, które mieszkają w innych rejonach - informuje "PLoS One".

Naukowcy odkryli, że film złożony z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika może pokrywać szyby okienne, elewacje budynków ze szkła, tworząc bardzo wydajne ogniwa słoneczne.

Aleksander Doba, jako czwarty człowiek na świecie przepłynął Atlantyk. Jego kajak zbudowano w szczecińskiej stoczni jachtowej - to bardzo wyrafinowana konstrukcja, która powstała przy użyciu kosmicznych technologii.

Jak informuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, kosmiczny teleskop Keplera dostrzegł ponad 1200 potencjalnych nowych planet. Pięć z nich jest bardzo podobnych do Ziemi.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie, które pomoże skutecznie walczyć z wadami wymowy u dzieci. A oprócz tego, zapewni im dobrą zabawę. Mikrofon, ustnik i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, czyli e-dmuchawka.