Świat nauki (archiwalne artykuły)

Polsko-ukraiński zespół archeologów, prowadzący badania w ruinach miasta Tyritake na Ukrainie, odkrył ogromną beczkę, zawierającą najprawdopodobniej resztki starożytnego wina.
Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkrył zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi.
Wymarły ssak, którego szkielet odkryto w Ameryce Północnej, posiadał cechy i naczelnych, i gryzoni - piszą naukowcy na łamach "Zoological Journal of the Linnean Society".
Na terenie rezerwatu przyrody "Świdwie" (Zachodniopomorskie) znaleziono łuk sprzed 9,5 tysiąca lat - poinformowała w piątek rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Agata Suchta.
Ostatnie sześć miesięcy upłynęło pod znakiem dobrej passy polskich archeologów prowadzących badania w kraju i za granicą. Oprócz spektakularnych odkryć podsumowano kilka dużych, wieloletnich projektów badawczych.
W trakcie remontu zabytkowych piwnic na warszawskiej Starówce odkryto kilkusetletni skarb. Znalezisko składa się z drobnych przedmiotów, najstarszy pochodzi z 1663 r., a najmłodszy z 1702 r. - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.
Zespół kanadyjskich archeologów odkrył na stanowisku w Syrii pozostałości starożytnego budynku i gliniane dzbany z czasów epoki brązu, z okresu 1550-1250 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Global Arab Network.
Ormiańscy archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w ruinach starożytnej stolicy królestwa Armenii z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy Panorama Armenia.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Urząd Starożytności Izraela poinformował o znalezisku archeologicznym sprzed 3500 lat w północnej części kraju - donosi serwis internetowy Jerusalem Post.
Archeolodzy odnaleźli grobowiec wysokiego dostojnika z czasów XIX Dynastii władców panujących w Górnym i Dolnym Egipcie w latach 1292-1186 r. p.n.e. Lokalizacja budowli pozostawała nieznana od 125 lat - informuje serwis internetowy Heritage Key.
Zespół archeologów odkrył na stanowisku w północnym Pakistanie gliniane artefakty i groby pochodzące z XVII w. p.n.e. - donosi pakistański serwis internetowy The News.
Archeolodzy poszukują na rynku w Oświęcimiu reliktów dawnego ratusza i przedwojennej studni - poinformowała we wtorek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.
Archeolodzy prowadzący prace badawcze w twierdzy Skopsko Kale w Skopje, stolicy Macedonii, odnaleźli skrzynię z największym skarbem złotych i srebrnych monet, jaki został odnaleziony na terenie kraju.
50 naczyń, zestaw form odlewniczych, tygiel oraz kamienne przedmioty o charakterze cyzelerskim odkryli na terenie pradziejowego cmentarzyska w Wartosławiu (woj. wielkopolskie) archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności