Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wielkie teleskopy Subaru oraz Gemini-South pomogły japońskim astronomom wykonać zdjęcia wielu zderzających się galaktyk. W ten sposób wykryli obecność aktywnych supermasywnych dziur w centrach tych galaktyk.
Skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN chomik, urządzenie, które pobierze próbki gruntu z jednego z księżyców Marsa, został przekazany Instytutowi Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Minie kilka miesięcy nim poleci w kierunku Marsa.
Absolwent Politechniki Koszalińskiej, Piotr Górski, opracował specjalną nakładkę na palec, która ułatwi życie osobom z dysfunkcjami dłoni. Nakładka pomoże w posługiwaniu się długopisem, a wkrótce także szczoteczką do zębów, widelcem czy śrubokrętem.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, na łamach pisma "Nature" przekonują, że genetyczne modyfikacje w populacji komarów pomogą zmniejszyć zachorowalność na malarię.
Metoda dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, dzięki której można wytwarzać grafen do celów przemysłowych, uzyska ogólnoświatową ochronę patentową.
Specjaliści brytyjskiej firmy Pachube wymyślili system konwersji danych z różnego typu czujników na typowe formaty. Dzięki temu będzie mogła powstać aplikacja, za pomocą której nasz telefon komórkowy określi poziom promieniowania na danym obszarze lub poda bieżący stan pogody.
Taki jest nowoczesny procesor, opracowany przez naukowców i inżynierów ze Stanów Zjednoczonych. Umożliwia on modernizację mobilnych urządzeń, m.in. telefonów komórkowych. Charakteryzuje się tym, że w mig wykrywa nowe komponenty i potrafi przebudować cały układ danego urządzenia - podaje pismo "Technology Review".
Materiał, który, niczym dół liścia, odbija część promieni słonecznych, dzięki czemu eliminuje nadmiar promieniowania, opracowano w Pekinie. Obecnie trwają prace nad przystosowaniem go do użycia jako zabezpieczenia termicznego dachów.
Rój Lirydów znów pojawi się na naszym niebie. W ciągu kilku najbliższych nocy zobaczymy pierwsze meteory - informuje Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie.
Pewne rzeczy śnią się rzadziej niż inne. Na przykład liczenie, pisanie czy czytanie we śnie, nie są tak popularne jak chociażby często pojawiający się motyw ucieczki przed zagrożeniem, a jeżeli już pojawiają się w świecie marzeń sennych, stwarzają osobie śniącej wiele trudu i oporu. Jednym z takich motywów jest także muzyka...
Jak informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry", pojawiło się nowe odkrycie, które stwarza podstawy do produkcji piwa, które przechowywane dłużej, nie będzie traciło swego smaku.
Studentki finansów i rachunkowości warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej swoją koncepcją piorącego pokrowca podbiły świat.
Jak ocenia szef agencji kosmicznej Roskosmos z Rosji, załogowy lot na Marsa będzie możliwy dopiero po 2035 roku - taką informację przekazała agencja ITSR-TASS.
Amerykańscy naukowcy znów zaskakują. Tym razem opracowali nowoczesną kamerę do smartfonów. Przypomina oko owada, a składa się z 25 obiektywów.
Dzięki staraniom naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto, osoby chore na autyzm lub takie, która mają problemy z mówieniem, za pomocą multimedialnego telefonu iPhone mogą się łatwiej porozumiewać z otoczeniem.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności