Świat nauki (archiwalne artykuły)

Już jutro, 21 czerwca, dokładnie o 19:16, Słońce wstąpi w znak Raka, a tym samym rozpocznie się astronomiczne lato - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Stare drzewa należy chronić nie tylko jako wartość sama w sobie, ale również jako miejsce życia ponad tysiąca różnych gatunków ptaków i ssaków, które znajdują w ich dziuplach schronienie.
Jak informuje "New Scientist" nie trzeba już będzie wyczekiwać na kelnera w restauracji - będzie można samemu wybierać i zamawiać potrawy za pomocą interaktywnego stolika - jednym dotknięciem palca.
Urządzenie, które będzie monitorowało stan zdrowia właściciela, umożliwiając mu zachowanie zdrowego trybu życia, umieszczone w zegarku - opracowali niedawno naukowcy i inżynierowie z USA - podaje magazyn Technology Review.
Żywa komórka ludzkiej nerki, którą podda się odpowiedniej modyfikacji może produkować światło laserowe - podaje "Nature Photonics".
W 2013 roku kometa C/2011 L4 (PANSTARRS) może osiągnąć jasność równą najjaśniejszym gwiazdom na niebie - podaje Minor Planet Center.
Jeden z największych ptaków na ziemi, drop indyjski został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Biolodzy z NASA stworzyli mapy fluorescencji chlorofilu, dzięki nim można z kosmosu obserwować zmiany dotyczące roślin.
W okolicach Antwerpii, na północy Belgii, ruszył pierwszy szybki pociąg, napędzany energią słoneczną. Energia uzyskiwana jest z 16 tysięcy paneli słonecznych, umieszczonych na dachu tunelu kolejowego.
Na to pytanie chcą odpowiedzieć badacze z Kanady, po ostatnio opublikowanym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, który wskazuje na możliwe, rakotwórcze działanie komórek.
Jak informuje "Angewandte Chemie International Edition", można zamienić silnie toksyczne i niebezpieczne paliwo rakietowe na właściwie zsyntetyzowane ciecze jonowe połączone z nadtlenkiem wodoru.
"Gdyby udało się spojrzeć na Drogę Mleczną z zewnątrz" - to pokazuje zdjęcie galaktyki spiralnej, które wykonali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO.
Samice niektórych motyli mają sposób na to, by uniknąć niechcianego podrywu - ciasno składają skrzydła, stając się jednocześnie mniej widocznymi dla samców - takiego odkrycia dokonał badacz z Japonii.
Ponad 30 studentów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej - członków kół naukowych (Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE PW, Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów PW, MELprop Koło Naukowe Napędów PW oraz Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Projektami SGH) tworzy zespół WUT Racing, który na na celu udział w międzynarodowym konkursie Formuła Student.
Naukowcy przez 10 lat pracowali nad stworzeniem mapy kosmosu w promieniu do 380 milionów lat świetlnych. Zaprezentowaną ją podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności