
Istnieje roztwór, który rozprowadzony na tkaninie lub ubraniu, może nadać im właściwości antybakteryjne na stałe - informuje serwis "BBC News/Technology".

Jak informuje New Scientist, naukowiec z Indii skonstruował robota, który potrafi robić zdjęcia, dokonać korekty ustawień aparatu, który może zastąpić paparazzi. Wynalazek ten może spowodować duże zmiany w fotografii automatycznej.

Inżynierowie i informatycy, specjaliści z firmy Tesco uruchomili wirtualny supermarket korzystający z telefonów komórkowych. Podobne rozwiązanie zamierzają wprowadzić wielkie francuskie sieci sprzedaży. - informują portale Technology Review i Asia Times.

Naukowcy z USA opracowali urządzenie, które służy do odręcznego rysowania działających układów scalonych - to pióro kulkowe, które wypełnione jest atramentem zawierającym nanocząsteczki srebra.

Jak poinformowała Amerykańska agencja kosmiczna NASA - zakończono ważny etap konstrukcji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Wyszlifowano już wszystkie segmenty zwierciadła głównego teleskopu.

Wojciech Wodo, student Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, został laureatem branżowym Studenckiego Nobla 2011 w dziedzinie nauk ścisłych.

W Risan w Czarnogórze, polscy archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, odnaleźli pierścień hellenistyczny odlany z litego złota, ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z agatu.

Najwięcej żubrów rodzi się zwykle pod koniec czerwca i na początku lipca. Bieszczadzcy leśnicy szacują, że w tym roku na świat może przyjść 25-30 cieląt - informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

Jak ostrzega naukowiec z Wielkiej Brytanii, zmiany klimatyczne przekształcą Bałtyk w słodkowodne morze, co w przyszłości odbije się negatywnie na żyjących w nim gatunkach, które już teraz są zagrożone szkodliwymi substancjami chemicznymi i rabunkowymi połowami.

Międzynarodowy zespół astronomów przebadał historię gromady galaktyk Abell 2744 (nazywanej też gromadą Pandora). Ustalenia naukowców pozwalają przypuszczać, że powstała ona w wyniku zderzenia co najmniej czterech innych gromad, a "kosmiczny karambol" zaowocował zjawiskami, których wcześniej nigdy nie obserwowano jednocześnie.

Filipińscy i amerykańscy biolodzy odkryli siedem nieznanych dotąd gatunków ssaków - leśnych myszy na jednej z wysp Filipin. Jak podaje ScienceDaily - odkrycie przekonuje, że miejscowa fauna jest niezwykle bogata i należy ją chronić.

Ponad 40 żeliwnych dział z XVIII wieku odkryto na dnie Bałtyku, około 30 mil morskich od brzegu, na wysokości Ustki. 12 z nich zostało już wydobytych, 4 są poddawane zabiegom konserwatorskim.

Już jutro, 21 czerwca, dokładnie o 19:16, Słońce wstąpi w znak Raka, a tym samym rozpocznie się astronomiczne lato - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Stare drzewa należy chronić nie tylko jako wartość sama w sobie, ale również jako miejsce życia ponad tysiąca różnych gatunków ptaków i ssaków, które znajdują w ich dziuplach schronienie.

Jak informuje "New Scientist" nie trzeba już będzie wyczekiwać na kelnera w restauracji - będzie można samemu wybierać i zamawiać potrawy za pomocą interaktywnego stolika - jednym dotknięciem palca.