Świat nauki (archiwalne artykuły)

Listę naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, przedstawili analitycy z sekcji naukowej agencji Reutera. Wśród potencjalnych kandydatów do nagrody nie ma ani jednego Polaka, ale jest Amerykanin o polsko brzmiącym nazwisku.
Polacy prowadzą badania nad nowymi ogniwami słonecznymi trzeciej generacji, które będą pracowały wydajniej niż ogniwa dostępne obecnie. Badania te prowadzi wiele ośrodków na świecie, popiera je również Unia Europejska, bo wpisują się w politykę ochrony klimatu.
W dniach 10-12 września br. w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej odbędzie się VI Międzynarodowa Konferencja “Physics Teaching in Engineering Education” organizowana przez Europejskie Towarzystwo Edukacji Inżynierów z Brukseli. Uroczysta inauguracja odbędzie się w sali wykładowej nr 322 (budynek A-1, Wyb. Wyspiańskiego 27) 10 września (czwartek) o godz. 9:00.
Ok. 600 osób przyjedzie do Krakowa na XL Zjazd Fizyków Polskich, który rozpocznie się 6 września.
Wraz z ostatnim tygodniem lipca ruszyła akcja edukacyjna ENERGIA NAUKI. Jej celem jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Zajęcia przeprowadzane w ramach akcji mają charakter pokazów, efektownych eksperymentów i doświadczeń realizowanych przez studentów. ENERGIA NAUKI jest akcją programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wyłącznym Patronem akcji jest spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Piotr Godlewski, licealista z Radomia zdobył Złoty Medal na zakończonej 20 lipca XL Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Meridzie w Meksyku. W ogólnej klasyfikacji zajął 6. miejsce.
Dr Andrzej Siemko i dr Mick Storr - pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie zostali odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dzięki ich pracy nauczyciele fizyki ze szkół średnich mogą zdobywać doświadczenie w największym ośrodku badań jądrowych na świecie.
1000 naukowców z całego świata badających kosmos przyjeżdża w lipcu na Uniwersytet Łódzki.
Zakończyły się prace projektowe przy Centrum Optyki Kwantowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (COK). Koszt całej inwestycji to około 25 mln złotych, z czego 22 miliony stanowić będzie dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego.
Zajęcia dotyczące promieniowania, rozbijania jąder atomowych, świecenia pierwiastków, bioinformatyki, krystalizacji białek czekają na uczestników Letniej Szkoły Fizyki. Rozpocznie się ona w poniedziałek, 22 czerwca a zakończy w piątek, 3 lipca.
Wielki Zderzacz Hadronów najpotężniejsza na świecie maszyna do eksperymentów fizycznych znowu rusza. W niedzielę rozpoczęły się testy przed ponownym włączeniem urządzenia. W poniedziałek podziemny akcelerator zwiedzał prezydent Lech Kaczyński.
Jest mieszaniną wody i mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej. Pod wpływem siły, zamienia się w twarde ciasto, delikatnie trzymana spływa między palcami. Próbuję przebić się pięścią do dna naczynia - niewykonalne. Delikatnie układam dłoń na powierzchni - ręka zapada się bez trudu, do samego dna.
"Czy będziemy kiedyś potrafili przechodzić przez ściany? Budować statki kosmiczne poruszające się szybciej od światła? Odczytywać myśli innych osób? Stać się niewidzialnymi? Przesuwać przedmioty siłą samych myśli?
Podczas jednego z eksperymentów w ośrodku naukowym GSI Helmholtzzentrum fuer Schwerionenforschung w niemieckim mieście Darmstadt wytworzono jądra nowego izotopu rtęci.
15 maja wejdzie na ekrany film pt. "Anioły i demony", którego fragmenty kręcone były w ośrodku badań jądrowych CERN pod Genewą. Fabuła dzieła koncentruje się wokół poszukiwań pojemnika z antymaterią, który został wykradziony z laboratoriów CERN i ukryty gdzieś w Watykanie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności