Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kiedy za kilka lat będziemy mieli kłopot z
kupnem oryginalnego, a zarazem praktycznego bożonarodzeniowego prezentu, ratunkiem może okazać się nietypowy zegarek. W ciągu dwóch lat na rynku ma pojawić się zegarek wszczepiany pod skórę projektu francuskiego designera,Philippe'a Starcka - informuje "New Scientist".
Na Marsie było kiedyś znacznie mniej wody
niż uważano dotychczas - wynika z badań amerykańskich naukowców, opublikowanych w ostatnim "Nature". Osady i minerały, na które natknął się i zbadał marsjański łazik Opportunity, zostały zinterpretowane przez wielu naukowców jako dowody na istnienie dużej ilości wody w przeszłości geologicznej Marsa oraz - być może - życia.
Japońscy naukowcy wykryli odmianę ryżu,
która dzięki bardziej pionowym pędom daje więcej nasion - donosi najnowszy numer "Nature Biotechnology". Grupa naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego pod kierunkiem Tomoaki Sakamoto opracowała nową odmianę ryżu, której pędy są bardziej pionowe, zatem liście gromadzą więcej substancji odżywczych wykorzystywanych przez roślinę do produkcji większych ilości nasion ryżu.
Renifery mają zegar biologiczny, który nie
"tyka" zgodnie z 24-godzinnym cyklem dnia i nocy, jak np. u ludzi - czytamy w ostatnim "Nature". Życie na dalekiej północy sprawia, że latem i zimą nie doświadcza się tam wschodów i zachodów słońca. W lecie jest stale jasno, natomiast zimą panują ciemności.
Wartości dwóch podstawowych stałych fizycznych były sześć miliardów lat temu dokładnie takie same, jak obecnie - informuje najnowszy numer czasopisma "Physical Review Letters". Jak sama nazwa wskazuje, podstawowe stałe fizyczne powinny być niezmienne w czasie i przestrzeni. Fizycy uważali tak przez prawie całe ostatnie dwustulecie. W ostatniej dekadzie pojawiły się
jednak ciekawe teorie fizyczne, które sugerowały, że pewne specyficzne stałe mogły mieć w dalekiej przeszłości wartości nieznacznie inne od obecnych.
Warianty genów, które pozwalają niektórym
ludziom osiągnąć sędziwy wiek i jednocześnie zachować sprawny umysł, zidentyfikowali naukowcy z USA. O wynikach ich badań informuje serwis internetowy EurekAlert. Szczęśliwą starość można opisywać w różny sposób. Prawdopodobnie
jednak większość ludzi uznałaby, że szczęśliwym staruszkiem jest ten, komu mimo wieku udaje się zachować sprawność fizyczną i umysłową.
Brutalne gry komputerowe osłabiają reakcję
mózgu na rzeczywiste akty przemocy - wykazali naukowcy z USA. Co więcej, towarzyszy temu wzrost zachowań agresywnych, poinformowali na łamach pisma "Journal of Experimental Social Psychology".
Dobry sen powoduje zmiany w aktywności
mózgu, które sprzyjają zapamiętywaniu, zwłaszcza zadań ruchowych. Dlatego dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli - wyjaśniają naukowcy z USA na łamach pisma "Neuroscience". W ostatnich
doświadczeniach badali zmiany aktywności mózgu pod wpływem snu.
Leptyna - hormon regulujący apetyt i wpływający na masę ciała - może poprawiać pamięć długotrwałą - wykazały szkockie badania. Jak zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu Dundee, leptyna wzmacnia sygnały przekazywane między neuronami w tzw. hipokampie - strukturze mózgu, która bierze udział w zapamiętywaniu. Zjawisko
to nazywa się długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP) i pełni kluczową rolę w utrwalaniu wspomnień.
U osób nielegalnie przyjmujących pobudzającą metamfetaminę niekorzystnie zmienia się struktura mózgu - informuje "American Journal of Psychiatry". Należąca do pochodnych amfetaminy metamfetamina (zwana zależnie od postaci na przykład "ice", "crystal" czy "speed") bywa zażywana nielegalnie. Daje chwilowy przypływ energii, ułatwia obywanie się bez snu i obniża apetyt, co kusi kierowców czy studentów.
Atrakcją grudniowego nieba będzie coraz
lepiej widoczny Saturn, zbliżający się do tzw. opozycji . Nie powinniśmy też narzekać na brak meteorów, bowiem w grudniu mamy do czynienia z dwoma dużymi rojami: Geminidami i Ursydami.Przez pierwsze trzy tygodnie grudnia Słońce nadal chowa się coraz bardziej pod równik, by 21 grudnia o godzinie 19:35 osiągnąć swój
najniższy punkt. Tym samym wstępuje ono w znak Koziorożca i rozpoczyna się astronomiczna zima.

Na Wenus mogą istnieć jakieś formy życia
przystosowane do ekstremalnych warunków. O nowych hipotezach dotyczących wenusjańskiego życia mówi prof. Ewa Szuszkiewicz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, koordynator Polskiego Centrum Astrobiologii CASA*.
W najnowszym "Nature" naukowcy prezentują sekwencję genomu szympansa i wyniki wstępnego porównania go z genomem ludzkim - to ostatni sukces w historii badań szympansów. Badania naukowe nad tymi małpami trwają już od ponad stulecia - czytamy w innej publikacji w tym tygodniku. Naukowiec Frans de Waal z Narodowego Centrum Badania Naczelnych Roberta M. Yerkesa w Atlancie dowodzi, że "im więcej dowiadywaliśmy się o szympansach, tym bardziej stawały się one do nas podobne".
Dzięki zmniejszeniu aktywności jednego z
genów chroniących przed nowotworami, można wydłużyć życie muszek owocowych o prawie 60 procent - zaobserwowali naukowcy z USA. Owady zachowują przy tym sprawność i mogą się rozmnażać.
Nieprawidłowe dokarmianie może ptakom zaszkodzić" - ostrzegają ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) widząc, że wraz z pojawieniem się pierwszego śniegu i spadkiem temperatury niektórzy zaczęli wystawiać karmniki dla ptaków. Zdaniem, specjalistów, na zapełnianie karmników jedzeniem jest stanowczo za wcześnie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności