Świat nauki (archiwalne artykuły)

Oprócz działającego jak radar, czułego na
ultradźwięki słuchu, nietoperze mają też bardzo czułe receptory dotyku na skrzydłach - informuje serwis "EurekAlert". John Zook, neurobiolog z Ohio University, badając lot nietoperzy odkrył, że wrażliwe na dotyk receptory ich skrzydeł pozwalają zachować odpowiedni pułap lotu i chwytać owady w powietrzu.
Naukowcy opracowali nową metodę badawczą, opartą na zestawie danych metrycznych z zakresu morfologii ludzkiej twarzoczaszki. Okazuje się bowiem, że dokładna analiza parametrów części twarzowej czaszki umożliwia ustalenie pokrewieństwa pomiędzy naszymi przodkami, a człowiekiem współczesnym. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Dzieci, które mają dobre relacje z mamą i
tatą, lepiej radzą sobie ze stresem, ponieważ aktywnie poszukują wsparcia i możliwych rozwiązań problemu - dowodzą najnowsze badania niemieckie. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Journal of Research on Adolescence".
Znaleziono pierwszy dowód na to, że kiedyś
na Ziemi żyły trawożerne dinozaury - czytamy w najnowszym "Science". Badacze odkryli maleńkie kawałki skrzemieniałych roślin trawiastych w skamieniałych odchodach zauropodów, które w późnej kredzie (ok. 65 mln lat temu zamieszkiwały obszar dzisiejszych Indii.
Pierwsze samoloty skonstruowane przez braci Wright były dwupłatowcami, potem zaczęto produkować jednopłaty. W przyrodzie było podobnie - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem, 125 milionów lat temu istniały dinozaury posiadające dwie pary skrzydeł - czytamy w "Nature".
Amerykańscy astronomowie zarejestrowali,
jak na Księżycu tworzy się kolejny krater - czytamy w serwisie space.com. Spowodował go mały meteoryt, który uderzył w powierzchnię Srebrnego Globu na obszarze Mare Imbrium (Morza Deszczów).
Tworzenie wspomnień długotrwałych osłabia
muszki i czyni je mniej odpornymi na trudne warunki środowiska - zaobserwowali badacze ze Szwajcarii. Jak tłumaczą autorzy pracy na łamach pisma "Science", formowanie długotrwałych wspomnień wymaga syntezy białek, dlatego jest bardziej energochłonne niż zapamiętywanie na krótszą "metę".
Bliski kontakt z naturą może poprawić stan
zdrowia i samopoczucie - potwierdza "British Medical Journal". Naukowcy z Anglia Ruskin University w Chelmsford zwracają uwagę na korzyści dla zdrowia płynące na przykład z opieki nad zwierzętami.
Japońscy astronauci być może będą eksplorować kosmos w kombinezonach kosmicznych "rodzimej produkcji" - oświadczyła w środę Japońska Agencja Kosmiczna JAXA. Obecnie swoje kombinezony produkują jedynie USA oraz Rosja. JAXA rozważa skonstruowanie własnego, bardziej "nowoczesnego" kombinezonu, który będzie mogła wykorzystać w przyszłych misjach
załogowych w kosmos, planowanych przez Japończyków.
Najsłynniejsze równanie fizyki, stworzone
przez Alberta Einsteina - czyli E=mc2 - zdało trudny test przeprowadzony przez naukowców prestiżowego Massachussets Institute of Technology (MIT) - informuje "Nature". Amerykańscy fizycy sprawdzali, na ile równanie to jest prawdziwe.
Kiedy za kilka lat będziemy mieli kłopot z
kupnem oryginalnego, a zarazem praktycznego bożonarodzeniowego prezentu, ratunkiem może okazać się nietypowy zegarek. W ciągu dwóch lat na rynku ma pojawić się zegarek wszczepiany pod skórę projektu francuskiego designera,Philippe'a Starcka - informuje "New Scientist".
Na Marsie było kiedyś znacznie mniej wody
niż uważano dotychczas - wynika z badań amerykańskich naukowców, opublikowanych w ostatnim "Nature". Osady i minerały, na które natknął się i zbadał marsjański łazik Opportunity, zostały zinterpretowane przez wielu naukowców jako dowody na istnienie dużej ilości wody w przeszłości geologicznej Marsa oraz - być może - życia.
Japońscy naukowcy wykryli odmianę ryżu,
która dzięki bardziej pionowym pędom daje więcej nasion - donosi najnowszy numer "Nature Biotechnology". Grupa naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego pod kierunkiem Tomoaki Sakamoto opracowała nową odmianę ryżu, której pędy są bardziej pionowe, zatem liście gromadzą więcej substancji odżywczych wykorzystywanych przez roślinę do produkcji większych ilości nasion ryżu.
Renifery mają zegar biologiczny, który nie
"tyka" zgodnie z 24-godzinnym cyklem dnia i nocy, jak np. u ludzi - czytamy w ostatnim "Nature". Życie na dalekiej północy sprawia, że latem i zimą nie doświadcza się tam wschodów i zachodów słońca. W lecie jest stale jasno, natomiast zimą panują ciemności.
Wartości dwóch podstawowych stałych fizycznych były sześć miliardów lat temu dokładnie takie same, jak obecnie - informuje najnowszy numer czasopisma "Physical Review Letters". Jak sama nazwa wskazuje, podstawowe stałe fizyczne powinny być niezmienne w czasie i przestrzeni. Fizycy uważali tak przez prawie całe ostatnie dwustulecie. W ostatniej dekadzie pojawiły się
jednak ciekawe teorie fizyczne, które sugerowały, że pewne specyficzne stałe mogły mieć w dalekiej przeszłości wartości nieznacznie inne od obecnych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności