
Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za to, czy woskowina uszna jest wilgotna czy sucha - donosi najnowszy numer "Nature Genetic".

Zespołowi naukowców ze Szwajcarii, USA i Rosji udało się potwierdzić istnienie otrzymanych w roku 2004 pierwiastków chemicznych o liczbie atomowej 113 i 115 - informuje serwis internetowy "CORDIS News".

Miniony rok był najgorętszym zanotowanym na Ziemi. Wyjątkowo wysokie temperatury wystąpiły w rejonach arktycznych. Pięć najcieplejszych lat w historii Ziemi, począwszy od 1890 r., od kiedy to zaczęto prowadzić pomiary, zanotowano w ostatniej dekadzie. Były to, począwszy od najcieplejszego, 2005, 1998, 2002, 2003 oraz 2004.

W czasie ciąży samicy samce dwóch różnych gatunków małp również przybierają na wadze - zaobserwowali badacze z USA. Chodzi tu o marmozety zwyczajne oraz tamaryny białoczube, małpki wielkości wiewiórki, znane z monogamicznego stylu życia oraz zaangażowania ojców w opiekę nad potomstwem.

Pozostałości statku handlowego, używanego
przez starożytnych Egipcjan do rejsów do legendarnej krainy Punt, zostały odkryte na wybrzeżu Morza Czerwonego. Odkrycia dokonał amerykańsko-włoski zespół archeologów badający jaskinie wykute w skale w okolicy Marsa Gawasees, niedaleko kurortu Safaga nad Morzem Czerwonym.

Unikatowy mosiężny cyrkiel datowany na XV wiek znaleźli archeolodzy podczas prac konserwatorskich na dziedzińcu Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To pierwszy taki instrument odnaleziony w Polsce.

Odkryto dwie kolejne gwiazdy, które poruszają się z prędkościami większymi od prędkości ucieczki z naszej Galaktyki - informują astronomowie na łamach czasopisma "Astrophysical Journal Letters".

Mutacje w genie kodującym jedno z białek są odpowiedzialne za dziedziczną postać poważnego schorzenia neurolgicznego, ataksji móżdżkowo-rdzeniowej - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature Genetics". Ataksja, inaczej bezład, jest schorzeniem neurologicznym,
powstałym w wyniku uszkodzenia móżdżku (ataksja móżdżkowa) lub tzw. tylnych powrózków rdzenia kręgowego (ataksja tylnopowrózkowa).

Naukowcy z Cambridge potwierdzili jedną z dawnych hipotez naukowych Darwina, który sugerował, że niektóre ślimaki przemieszczają się po świecie "przyczepione" do wędrownych ptaków. Jak dowodzą badacze na łamach "Nature" potwierdza to przypadek ślimaka świdrzyka łamliwego.

Dzieci, które doświadczają satysfakcjonującej przyjaźni przed narodzeniem rodzeństwa, mają potem lepszy kontakt z młodszym bratem lub siostrą - informuje serwis naukowy "EurekAlert".

Trwanie w złym małżeństwie ma gorszy wpływ na ogólne samopoczucie i zdrowie obu stron niż rozwód - informuje serwis naukowy EurekAlert. Daniel Hawkins i Alan Booth z amerykańskiego uniwersytetu Penn State odkryli, że ludzie pozostający w nieszczęśliwych związkach małżeńskich są nie tylko mniej pewni siebie i bardziej zestresowani niż ludzie w udanych związkach, ale generalnie są również mniejszczęśliwi niż rozwodnicy.

Naukowcy odnaleźli w Indonezji najmniejszą z dotychczas odkrytych ryb. Jej dorosłe osobniki osiągają zaledwie 7,9 milimetrów długości -informuje serwis BBC News. Maleńkie rybki z rodzaju żyją w torfowiskach na indonezyjskiej wyspie Sumatrze.W "ekstremalnych" warunkach - w zbiornikach zakwaszonej wody na indonezyjskich bagnach - małe rozmiary ryb stają się ich atutem. Środowisko takie jest bardzo ubogie w pożywienie, Paedocypris są zaś w stanie wyżywić się "skubiąc" plankton osiadający na dnie.

Odkryta przy współudziale astronomów z Polski planeta OGLE-2005-BLG-390Lb ma własności wyjątkowe pośród ponad 170 znanych planet pozasłonecznych - informuje najnowszy numer "Nature". Planeta ma około 5.5 masy Ziemi, zbudowana zaś jest ze skał i lodu. Odkrycie planety to wynik współpracy międzynarodowego projektu PLANET oraz działającvego od 15 lat polskiego projektu OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment).

Od kwietnia nowym dobrem eksportowym Peru staną się... motyle. Część najpiękniejszych i najrzadszych okazów trafi do ośrodków w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Japonii - podała w poniedziałek peruwiańska organizacja pozarządowa ProNaturaleza.

Mężczyźni urodzeni w ciężkich, stresujących czasach, np. w okresie wojny czy klęski naturalnej, są ogólnie silniejsi i żyją dłużej, w porównaniu z tymi, którzy przyszli na świat w czasach pokoju i prosperity - wynika w badań amerykańskich. Najnowsza praca opisana na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" potwierdza jednocześnie, że w stresujących warunkach rodzi się mniej chłopców niż zwykle.