Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dźwiękowa tablica Mendelejewa została stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych. Informacje o pierwiastkach czyta lektor, a różne dźwięki umożliwiają nawigację. Układ dostępny jest w internecie.
Twórcami najmniejszej pamięci na świecie są naukowcy z USA. Składa się ona z 12 atomów żelaza.
Badacze ze Szwecji opracowali nowy interfejs do laptopa, umożliwiający sterowanie i uruchamianie aplikacji wzrokiem. Nowy interfejs ma na celu udoskonalić pracę na komputerach osób niepełnosprawnych.
Będzie możliwe uzyskiwanie prądu z fal morskich. A to za sprawą projektu elektrowni opracowanego przez portugalskich konstruktorów.
Naukowcy z Korei opracowali nowy, ulepszony E-book. Użytkownik będzie miał możliwość przewracać strony, zaznaczać fragmenty tekstu i wracać do zaznaczeń.
Samochody elektroniczne mogą teraz przejechać do 800 km w jednym cyklu ładowania-rozładowania. A to dzięki bateriom opracowanym przez Naukowców z USA.
Biolodzy i inżynierowie z University of California (UC) w Berkeley zauważyli, że roboty potrzebują ogonów, żeby zachowywać równowagę podczas wykonywania skoków. Rozwiązaniem dla takich robotów jest ogon, podobny jak u jaszczurek czy dinozaurów. Po raz kolejny inspiracją dla twórców maszyn okazało się naśladownictwo natury.
Inżynierowie z Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO w Stuttgarcie chcą stworzyć świecącący sufit symulujący taki rodzaj oświetlenia, jaki obserwujemy na zewnątrz, gdy po niebie pędzą chmury.
Magazyn Computerworld informuje, że rosyjscy naukowcy, informatycy i inżynierowie, którzy pracują dla firmy T-Platforms, skonstruują jeden z najsilniejszych obecnie superkomputerów na świecie. Moc obliczeniowa tej jednostki naukowej będzie wynosić 10 PFLOPS.
Magazyn „New Scientist” i portal Tohoku University informują, że japońscy naukowcy opracowali układ kroczący, który ma umożliwić humanoidalnemu robotowi poruszanie się po pustyni lub plaży.
Pod nazwą Switchblade kryje się samolot bezpilotowy wystrzeliwany z zanurzonych okrętów podwodnych. Ma on służyć głównie do rozpoznania.
HookiSpeed - tak nazywa się nowoczesny komputer naukowy uruchomiony wczoraj w Stanach Zjednoczonych. Wynalazek ten posiada 209 węzłów, osiąga wydajność 455 TFLOPS i zajmuje 96 miejsce na liście superkomputerów Top500.
Precz z naukowym żargonem! Pokażmy fascynujące badania tak, by zachwyciły nie tylko specjalistów! Odkryjmy świetnych popularyzatorów nauki. Sprawmy, by nauki ścisłe były atrakcyjne dla przyszłych studentów, a zawód naukowca stał się marzeniem wielu ludzi.
Rower, który składa się w ułamku sekundy i w dodatku nie ma łańcucha został doceniony za naszą granicą.
Naukowcy opracowali dwa systemy uniemożliwiające podpatrzenie i kradzież PIN-u do bankomatu. Oba z nich wykorzystują smartfon z ekranem dotykowym, jako klawiaturę. Okazuje się bowiem, że zwykły kod PIN do bankomatu może zostać podpatrzony bądź odtworzony ze śladów pozostawionych na klawiaturze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności