Świat nauki (archiwalne artykuły)

Określone sekwencje genów leptyny oraz
receptora leptynowego są odpowiedzialne za zwiększone ryzyko raka piersi - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "BMC Cancer".
Faktyczny udział lodowców grenlandzkich w globalnym wzroście poziomu mórz jest dwukrotnie wyższy niż oceniano do tej pory i może ciągle rosnąć. Niemal w dwóch trzecich odpowiada za to fakt, że w ostatnich 10 latach lodowce przyspieszyły swój marsz do Oceanu Atlantyckiego o około 60 proc. - wskazują najnowsze badania amerykańskie, o których informuje tygodnik "Science".
Władca starożytnego Egiptu faraon
Tutenchamon lubił białe wino - sugerują hiszpańscy archeolodzy po analizie osadów z naczyń znalezionych w grobowcu faraona.
Nowy system antyrakietowy ma chronić - stosunkowo niewielkim kosztem - cywilne samoloty przed wystrzeliwanymi przez terrorystów rakietami - informuje "New Scientist".
Galaktyka odległa od nas o ponad 6 miliardów lat świetlnych zawiera cztery razy więcej ciężkich elementów niż Słońce - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".
W końcu listopada br. powinna pojawić się w sprzedaży nowa wersja komputerowego systemu operacyjnego Windows, o nazwie Vista - poinformował we wtorek rzecznik Microsoft Corp., Lou Gellos.
Siedmiomiesięczne dzieci - jeszcze zanim wypowiedzą pierwsze słowo - już znają się trochę na matematyce - wynika z najnowszych badań opublikowanych w prestiżowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy obserwują silną burzę z piorunami na Saturnie - najpotężniejszą, jaką kiedykolwiek wykryto na tej planecie - czytamy w serwisie Space.com.
Kilka przedmiotów należących do więźniów znaleźli konserwatorzy podczas remontów w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Wśród nich jest między innymi para więźniarskich nauszników używanych zimą - powiedział w środę szef działu zbiorów w muzeum Igor Bartosik.
Niezależność od państw zasobnych w złoża ropy naftowej, większa ochrona środowiska naturalnego to między innymi powody, dla których w Polsce gwałtownie wzrosło zainteresowanie produkcją biopaliw.
Plaga ropuch olbrzymich w Australii obejmuje coraz większe terytorium. Inwazja trujących płazów będzie postępowała jeszcze szybciej, ponieważ ropuchy mają coraz dłuższe nogi - informują australijscy badacze na łamach ostatniego "Nature".
Planety mogą powstawać nawet wokół bardzo masywnych gwiazd, czego dowodzi odkrycie dysków protoplanetarnych u dwóch ogromnych gwiazd, należących do Wielkiego Obłoku Magellana - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".
Antropolodzy zrekonstruują głowę błogosławionego Czesława, patrona Wrocławia. Relikwiarz z czaszką błogosławionego Czesława, przechowywany w kościeledominikanów, uroczyście przekazano we wtorek wrocławskim antropologom.
Genetyczny defekt może sprawiać, że niemowlęta, które na chwilę przestały oddychać, nie potrafią zacząć oddychać na nowo -informuje "Nature Neuroscience". Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) jest najważniejszą przyczyną nieoczekiwanego zgonu niemowląt w wieku od tygodnia do roku.
Międzynarodowa ekipa naukowców eksplorowała w styczniu koralowy atol Saba Bank na Karaibach. Wyprawa zakończyła się wielkim sukcesem -odkryto nowe gatunki ryb i wodorostów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności