
Satelity NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego - czytamy w ostatnim numerze pisma "New Scientist". To miasto Cuzco w Peru, historyczna stolica imperium Inków - wyznawców kultu Słońca.

Naukowcy zrozumieli sposób, w jaki udar mózgu prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Okazało się, że związany z udarem stres powoduje otwarcie się kanałów, przez które do neuronów napływają zabójcze ilości jonów - wynika z
kanadyjskich badań. Zdaniem autorów najnowszej pracy na łamach tygodnika "Science", odkrycie to może zaowocować nowymi metodami ochrony neuronów przed skutkami udaru.

Wbrew ogłoszonym w roku 2003 rewelacjom, znaleziony na indonezyjskiej wyspie Flores "hobbit", nie był nieznanym gatunkiem człowieka, ale osobą chorą na mikrocefalię -
twierdzą autorzy artykułu w "Science".

Urządzenia rejestrujące zapis audio i wideo
mają udoskonalić raporty po udanych (lub nieudanych) akcjach bojowych - informuje serwis "EurekAlert". W czasie misji bojowejżołnierz musi być skupiony na tym, co robi, toteż często nie zauważa lub nie zapamiętuje nawet ważnych zdarzeń. Zestaw czujników, kamera, mikrofon i rejestrator powinny mu pozwolić na lepszą analizę zaistniałych podczas wykonywania zadania zdarzeń.

Projekt Sloan Digital Sky Survey (SDSS-II)
ogłosił właśnie odkrycie dwóch słabych galaktyk, będących satelitami naszej Galaktyki.

Skutki globalnego ocieplenia klimatu odczujemy także w Polsce - ostrzega nowy raport WWF. W związku z prognozowanym podniesieniem się poziomu Bałtyku, Półwysep Helski może w przyszłości stać się wyspą, a część Gdańska znaleźć się pod wodą.

Po raz pierwszy od 83 lat naukowcy rozpoznali nie tylko nowy gatunek, ale i całkiem nowy rodzaj współcześnie żyjącego w Afryce zwierzęcia należącego do rzędu naczelnych - informuje najnowszy "Science".

Wyjątkowa wystawa skarbów trackich ze zbiorów bułgarskich zostanie otwarta w południe w Warnie nad Morzem Czarnym. Po raz pierwszy na wystawie "Złoto Traków" zgromadzono wszystkie przedmioty z dziewięciu dużych trackich - złotych i srebrnych - skarbów, wykopanych na ziemiach bułgarskich w ostatnim wieku -
łącznie kilka tysięcy sztuk naczyń, ozdób, biżuterii.

Zakłócenia transmisji danych pomiędzy stacjami bazowymi sieci telefonii bezprzewodowej mogą pomóc w uzyskiwaniu aktualnych, dokładnych danych o opadach i w tworzeniu prognoz pogody - czytamy w ostatnim numerze "Science".

Dzięki pomiarom wykonanym przez magnetometr znajdujący się na pokładzie sondy Cassini, wiemy, że doba na Saturnie trwa 10 godzin, 47 minut i 6 sekund - informuje "Nature".

O odkryciu nowego wariantu genu związanego z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu I, która rozwija się najczęściej u dzieci bądź młodzieży - informuje tygodnik "Nature Genetics".

Polska powinna do końca 2010 roku uzyskać 7,5 proc. energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w całkowitym bilansie energetycznym - poinformował w Senacie wiceminister środowiska Mariusz-Orion Jędrysek.

Pod wpływem stresów chomiki, podobnie jak ludzie, jedzą więcej i tyją - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "American Journal of Physiology-Regulatory, Integrative and Comparative Physiology".

Zespół archeologów odkrył w gwatemalskiej dżungli królewski grobowiec Majów sprzed 1500 lat, a w nim biżuterię z jadeitu oraz narzutę ze skóry jaguara.

Chemicy pomogą zapewnić jakość popularnego meksykańskiego trunku - tequili - poinformował serwis "EurekAlert". Wynaleźli specjalne testy, które pomogą odróżnić oryginalny wyrób od podróbek.