Świat nauki (archiwalne artykuły)

Sahelanthropus tchadensis to odrębny gatunek hominidów, najwcześniejszy z naszych dotychczas poznanych przodków z rodziny człowiekowatych. Wykazały to ostatnie badania materiału kostnego sprzed ok. 7 mln lat, których wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze magazynu "Nature".
Kierujący się w stronę Florydy huragan Ernesto i konieczność dokładnego zbadania skutków uderzenia pioruna w platformę startową promu kosmicznego Atlantis opóźniają jego start.
Szczep myszy, które zawsze są w dobrym nastroju, może pomóc w opracowaniu lepszych metod leczenia depresji - informuje pismo "Nature Neuroscience". Naukowcy z kanadyjskiego McGill University wspólnie z Francuzami z uniwersytetu w Nicei zajęli się genem TREK-1. Wpływa on na poziom serotoniny w mózgu, a wiadomo, że serotonina ma znaczący wpływ na nastrój, sen i zachowania seksualne.
Na Filipinach w piątek pobito światowy rekord w sadzeniu drzew - wzdłuż autostrad w całym kraju posadzono ich ponad 620 tysięcy. W zazielenianiu biegnących przez archipelag autostrad na długości niemal 3,5 tysiąca kilometrów, uczestniczyli politycy, obrońcy środowiska, urzędnicy, młodzież i dzieci.
"Perfumując się" przy pomocy skóry zrzuconej przez grzechotnika, amerykańskie wiewiórki stają się mało atrakcyjne dla tych drapieżnych gadów - informuje "New Scientist".
Poszukiwanie szczątków wuja polskiego astronoma Mikołaja Kopernika rozpoczęli w archikatedrze we Fromborku (warmińsko-mazurskie) archeolodzy. Badania porównawcze szczątków obu krewnych dadzą odpowiedź czy odkryta we Fromborku w ubiegłym roku czaszka z całą pewnością należy do Mikołaja Kopernika.
Zjawisko elektroluminescencji, nanocząstki oraz cienkie monowarstwy polimerowe warstwy wykorzystane zostały w konstrukcji nowych sensorów dotyku. Urządzenie opracowano z myślą o nadaniu wrażliwości dotyku robotom. Czułość "sztucznej, nanotechnologicznej skóry" jest podobna do wrażliwości ludzkich opuszków palców - donosi "Science".
Wymarły przed 40 tys. lat australijski lew workowaty posiadał najpotężniejszy zgryz spośród wszystkich kiedykolwiek istniejących ssaków - twierdzą australijscy naukowcy
Astronomowie, zgromadzeni na międzynarodowej konferencji w Pradze, chcą ostatecznie określić status Plutona. Od dawna dyskutuje się nad jego tożsamością jako planety. Problem ma rozwiązać nowa definicja planety, opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów.
Wiele budynków, które przetrwały na Gamla Stan sztokholmskim Starym Mieście pochodzi z XV w. Na podstawie dokumentów przechowywanych w miejskich archiwach dotychczas datowano je na wiek XVIII - informuje szwedzki serwis internetowy "The Local".
Ćwiczenia nie wpływają równie korzystnie na zdrowie i kondycję wszystkich ludzi. Niektórzy mogą odnosić z nich dużo mniej pożytku niż inni. A wszystko przez skomplikowany związek między dobrą formą a genami - informuje artykuł na łamach tygodnika "Nature".
Jądro atomu wbrew powszechnej opinii nie jest zazwyczaj kulą. Zwykle ma kształt owalny, przypominający śliwkę lub gruszkowaty. O tajemnicach jądra atomowego mówiono podczas Festiwalu Nauki w Warszawie
Grzybice, które gnębią kakaowce, są dużym zagrożeniem dla światowej produkcji czekolady - alarmują naukowcy. Jak podkreśla prof. patologii roślin Randy Ploetz z Uniwersytetu Florydy w Homestead, już teraz choroby te powodują co roku 20-procentowe straty w zbiorach ziaren kakaowca, ale gdy się rozprzestrzenią straty mogą być jeszcze większe.
Nepalska firma farmaceutyczna postanowiła wspomóc zagrożone wyginięciem sępy -informuje "New Scientist". Zjadając padlinę, sępy pełnią ważną rolę sanitarną i zapobiegają szerzeniu się chorób. Jednak ich liczba na subkontynencie indyjskim dramatycznie spadła - z około 40 milionów dziesięć lat temu do zaledwie kilku tysięcy obecnie.
Brązowy krucyfiks zawierający relikwię Krzyża odkryli bułgarscy archeolodzy na terenie sanktuarium Perperikon - donosi serwis internetowy Sofia News Agency.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności